Świąteczny wystrój firmy, a koszt uzyskania przychodu

Niedługo święta… firmy wyposażają się w ozdoby świąteczne, choinki i inne dekoracje. Warto przy tym pamiętać, że poniesione koszty na w/w elementy dekoracji można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. Jednakże i przy tej kwestii trzeba spełnić kilka warunków.
 
Wszelkie elementy dekoracyjne (w tym również świąteczne, takie jak bombki, choinki itp.), które służą wystrojowi świątecznemu pomieszczeń firmy, można traktować jako koszty, które związane są bezpośrednio z funkcjonowaniem firmy.
 
Na przykład: zakupienie wszelkich dekoracji do recepcji, poczekalni, czy do innych pomieszczeń, gdzie nie tylko przebywają pracownicy firmy, ale również Klienci jest bardzo ważnym elementem w obecnych czasach. Rynek wręcz stawia taki wymóg względem przedsiębiorców, ponieważ to Klienci wymagają takiego zachowania od firm. Czas świąt jest dla Klientów bardzo ważny i oczekują oni, że firmy w tym okresie będą starały się dostosować do panującego wtedy klimatu i tym samym będą wzbogacały swój wystrój względem świąt.
 
Aby jednak można było zaliczyć wszelkie elementy wystroju do kosztów, nie mogą być one zbyt wystawne. Oznacza to, że nie mogą być one zbyt ekskluzywne, wytworne czy drogie, ani nie mogą zbytnio wyróżniać się spośród tych ozdób, które znajdują się w okolicy czy danej branży, ponieważ zbyt estetyczny wizerunek firmy może wpływać na przyciąganie klientów (zabieranie ich od konkurencji). Również zbyt estetyczne wystroje nie mogą znajdować się tylko w określonych pomieszczeniach np. dla wybranych klientów, czyli w salach konferencyjnych czy biurach osób reprezentujących firmę itd.
 
Podsumowując: prawidłowe zaliczenie wydatków świątecznych ozdób do kosztów uzyskania przychodów musi być oczywiście wykazane celowością i związkiem z przychodem (w tym udokumentowane). Co oznacza, ze podatnik musi wskazać, iż poniesione wydatki maja związek z przychodem. Oczywiście trzeba również podkreślić, że przedsiębiorca, który prowadź działalność we własnym mieszkaniu i nie zaprasza do siebie żadnych Klientów nie może zaliczyć wydatku z tytułu zakupu choinki i innych dekoracji z oczywistych względów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *