Co to jest skip tracing? Gdzie się go wykorzystuje?

Co to jest skip tracing? Gdzie się go wykorzystuje?

Przedsiębiorcy, którzy spotkali się z sytuacja, gdy dany kontrahent nie uregulował swojej płatności w terminie i nagle zniknął z pola widzenia – zmienił swoje dane, numer telefonu, a dodatkowo nie figuruje w żadnych rejestrach. Oznacza to, że nie ma żadnego bezpośredniego kontaktu z kontrahentem, tym samym nie ma możliwości uregulowania zobowiązania kontrahenta i odzyskania od niego swoich należności. Przedsiębiorcy często zakładają ręce i nie wiedzą co mają dalej robić, zazwyczaj myślą że odzyskanie należności jest już niemożliwe. Jednakże istnieje rozwiązanie na ten problem – skip tracing.

 

Co to jest skip tracing i w czym pomaga?
To alternatywa poszukiwań dłużników, którzy uciekają od spłaty swoich należności i tym samym dobrze się ukrywają, aby nie regulować swoich zobowiązań wobec przedsiębiorców. Ciężko ich odnaleźć, ponieważ zmieniają miejsce zamieszkania, a ich pobyt jest trudny do ustalenia. Jednakże z pomocą przychodzi skip tracing i jego główne narzędzie, a więc Internet.

Jak wykorzystać Internet przy skip tracing?
Wiele użytkowników pozostawia w Internecie po sobie ślad, między innymi dane na temat miejsca pobytu, rodziny czy kręgu znajomych itp. Wiele informacji można znaleźć przez znaną wyszukiwarkę Gogle oraz portale społecznościowe takie jak Facebook, nasza-klasa oraz fora internetowe. W trakcie wyszukiwania danych dłużnika i jego aktywności warto wykorzystywać również funkcje wyszukiwarki, z których zazwyczaj rzadko korzystamy np. filtrowanie wpisów datami, wyszukiwanie po adresie e-mail, numerze telefonu, obserwowanie nieruchomości na Google Street View.

Jednakże podstawowe dane nie wystarczą do skłonienia dłużnika do spłaty, przede wszystkim potrzebny tu będzie numer telefonu w celu przeprowadzenia skutecznej windykacji.
W związki z czym należy wyszukać dłużnika w wyszukiwarce Google za pomocą imienia, nazwiska, adresu e-mail, a nawet – za pomocą zdjęcia. Dzięki temu istnieje duża szansa, że dłużnik swój adres e-mail pozostawił na np. portalu ogłoszeniowym (np. Allegro), na portalu ofertowym dla przedsiębiorców itp. Obecnie także wyszukiwarki portali społecznościowych pozwalają wyszukiwać dłużników po adresie e-mail, dzięki czemu mamy 100% pewności osoby władającej konkretnym kontem na takim portalu, a często wraz z informacjami na kontach dłużnicy podają swoje numery telefonów. Jeżeli jednak numeru telefonu nie ma w Internecie, warto odnaleźć znajomych dłużnika (najlepiej najbliższych) i poprosić o numer kontaktowy.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *