Co to jest uproszczona księgowość?

Co to jest uproszczona księgowość?

Każde przedsiębiorstwo jest zobligowane do prowadzenia księgowości, aby można było w łatwy sposób obliczać i kontrolować podatki. Celem jej prowadzenia jest właściwe obliczenie podatku który należy zapłacić. Uproszczona księgowość jest alternatywą dla przedsiębiorstw mniejszych. Została wprowadzona po to, aby nie zmuszać mniejszych przedsiębiorstw do prowadzenia skomplikowanej i kosztownej księgowości pełnej.

 

Co to jest uproszczona księgowość?
Księgowość uproszczona, jak sama nazwa wskazuje jest uproszczoną formą księgowości, a więc zawiera zestaw podstawowych i prostych zasad gromadzenia danych finansowych, wymyślony przez władze skarbowe do określenia zobowiązań podatkowych małych przedsiębiorców. Główną funkcją uproszczonej księgowości jest właśnie obliczenie podatku. Uproszczona księgowość dotyczy osób prowadzących małe działalności gospodarcze.

 

Jaka jeszcze inna forma księgowości, jeśli NIE uproszczona?
Jeżeli danego przedsiębiorcę nie dotyczy forma uproszczona księgowości, niestety jest zmuszony do prowadzenia pełnej księgowości. Forma pełnej księgowości jest nieco bardziej skomplikowana, ponieważ jest bardziej rozbudowana. Jednakże istnieje na rynku wiele programów komputerowych, które wspomagają pracę przedsiębiorców księgujących samodzielnie, np. SYSTIM.PL

 

Jakie są formy uproszczonej księgowości?
Istnieją trzy podstawowe formy uproszczonej księgowości:

  1. Karta podatkowa mogą korzystać z niej tylko nieliczni przedsiębiorcy. Odznacza się płaceniem stałej określonej kwoty co miesiąc. Wysokość tej kwoty zależy od ilości mieszkańców w miejscu wykonywania działalności, ilości pracowników i rodzaju działalności. Polega to na tym, że stawkę podatku wyczytujemy z tabeli i np. szewc z miasta do 100 tys. mieszkańców zatrudniający 1 pomocnika powinien płacić 500 PLN/mies.
  2. Ryczałt ewidencjonowany – również obwarowana limitami uproszczona forma płacenia podatku, polegająca na tym, iż płacimy określoną stawkę podatku zależną tylko od przychodu (z pominięciem kosztów). Plusem jest to, ze stawki ryczałtu są dużo mniejsze niż standardowe stawki podatku, jednak płacimy od tego co, sprzedamy – niezależnie, czy zarobiliśmy, czy nie. Np. sprzedaliśmy za 10000 PLN i płacimy 5,5% ryczałtu czyli 550 PLN zarówno wtedy, jak kosztów mamy 500 PLN, jak i 15.000 PLN.
  3. KPiR (książka przychodów i rozchodów) – prosta i popularna metoda obliczania podatku polegająca na sumowaniu przychodów i kosztów w specjalnej księdze oraz płaceniu podatku od różnicy – jeśli oczywiście jest na plus, bo przy stracie nic nie płacimy. Podatek jest wyższy niż w przypadku ryczałtu – 18%, 19% lub 32%, w zależności od opcji i poziomu dochodu, jednak nie jest on płacony, jeśli działalność nie przynosi zysku.

 

Jakie są ZALETY uproszczonej formy?

  • Prosta w obsłudze – każdy przedsiębiorca powinien sobie poradzić z podstawowym księgowaniem.
  • Tańsza forma prowadzenia księgowości.
  • Bez problemu przedsiębiorca może prowadzić księgowość samodzielnie.
  • Przedsiębiorca może korzystać z ułatwień programów komputerowych.

 

Jakie są WADY uproszczonej formy?

  • Przy prowadzeniu jakiejkolwiek księgowości niestety należy znać stan aktualnych przepisów prawnych.
  • Nie ma możliwości dokonania szerszych analiz ekonomicznych, ponieważ uproszczona księgowość nie mówi nic o stanie firmy, poza wysokością podatku i poziomem przychodów. W związku z czym nie podaje informacji na temat tego, gdzie dokładnie znajdują się nasze pieniądze.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *