E-dowód osobisty w 2019 roku

Osoby, które złożą wniosek o dowód osobisty 4 marca 2019 roku lub później otrzymają już nowy elektroniczny dowód osobisty. Dokładniej mówiąc będzie to tylko nałożona elektroniczna warstwa.

Nowy dowód osobisty nie będzie odbiegać znacząco wyglądem od poprzedniej jego wersji, jednakże będzie na pierwszej stronie dokumentu (awersie) znajdzie się numer CAN. Jest on też zapisany w kodzie kreskowym na drugiej stronie. Numer ten jest potrzebny, jeśli chcesz skorzystać z elektronicznych funkcji e-dowodu. Zabezpiecza też e-dowód przed odczytaniem danych zapisanych w warstwie elektronicznej przez osoby nieuprawnione.

Główną różnicą między starą wersją dowodu a nową elektroniczną jest warstwa elektroniczna, czyli wbudowany, niewidoczny z zewnątrz chip. E-dowód działa bezstykowo, co oznacza to, że wystarczy położyć go na czytniku.

Wnioski składane są bezpośrednio w Urzędzie gminy lub przez Internet (na stronie obywatel.gov.pl – trzeba wcześniej założyć konto na ePUAP i uzyskać Profil Zaufany/eGo/).

Ministerstwo Cyfryzacji informuje:

  1. Jeśli Twój dowód jest nadal ważny, NIE musisz go wymieniać.
  2. Jeśli mimo to, chcesz mieć e-dowód – możesz o niego zawnioskować online lub w urzędzie gminy (od 4 marca). Za wymianę nic nie zapłacisz.
Dodatkowo można sprawdzić, czy nowy dowód osobisty (e-dowód) jest już gotowy do odbioru – przez internet na stronie (trzeba podać numer wniosku). Znajdziesz go w wiadomości, którą wysłana zostanie na skrzynkę ePUAP i adres e-mail podany we wniosku.

Dowód odbierasz w urzędzie, który wybierasz, kiedy wypełniasz wniosekPamiętaj, że musisz odebrać dowód osobiście. Przy odbiorze okaż dotychczasowy dowód osobisty lub ważny paszport — jeśli masz. Osoby, które dostały polskie obywatelstwo, powinny przedstawić dokument podróży (na przykład paszport) lub inny dokument stwierdzający tożsamość.

Odbiór dowodu osobistego dla osoby, która nie ma zdolności do czynności prawnych lub ma ograniczoną zdolność prawną, wymaga obecności tej osoby. Samodzielnie możesz odebrać taki dowód pod warunkiem, że osoba ta jest dzieckiem, które nie ma jeszcze 5 lat.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *