Faktura zaliczkowa a faktura pro forma

Fakturę zaliczkową stosuje się w przypadku, rozliczenia otrzymanych zaliczek na poczet przyszłych dostaw. Jesteśmy zobowiązani wystawić ją w terminie do 15 dni od dnia otrzymania zaliczki, ale nie wcześniej niż 30 dni przed otrzymaniem płatności.

W sytuacji gdy zaliczka nie obejmuje całości zapłaty, to po uregulowaniu całości należności, rozliczenia możemy dokonać na dwa sposoby:
1.Pierwsza to wystawienie ostatniej faktury zaliczkowej,
2.Druga to wystawienie „normalnej” faktury VAT, która będzie uwzględniała wszystkie wpłacone zaliczki.

Natomiast fakturę pro forma w przeciwieństwie do faktury zaliczkowej nie regulują przepisy podatkowe. Wystawienie takiej faktury nie powoduje powstania obowiązku podatkowego. Mimo to ten rodzaj faktur jest często stosowany wśród polskich przedsiębiorców. Wystawiana jest głównie w celach informacyjnych. Następuje to w sytuacji, gdy usługodawca  za towar jeszcze nie dostarczony lub usługę nie wykonaną nie otrzymał zapłaty, a pragnie otrzymać. Następnie kontrahent na jej podstawie będzie mógł uregulować zobowiązanie za towar lub usługę. Ten rodzaj faktury traktowany jest jako równoznaczność zawarcie umowy. Warto pamiętać, że w terminie do 7 dni po dokonaniu zapłaty wynikającej z faktury pro forma sprzedawca jest zobowiązany wystawić zwykłą fakturę VAT.

Zarówno fakturę zaliczkową jak i fakturę pro forma możesz wystawić przy pomocy programu do wystawiania faktur www.systim.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Faktura zaliczkowa a faktura pro forma

Fakturę zaliczkową stosuje się w przypadku, rozliczenia otrzymanych zaliczek na poczet przyszłych dostaw. Jesteśmy zobowiązani wystawić ją w terminie do 15 dni od dnia otrzymania zaliczki, ale nie wcześniej niż 30 dni przed otrzymaniem płatności. (więcej…)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *