Jak przekazywać dokumenty ubezpieczeniowe do ZUS?

Przedsiębiorca, który rozliczać swoich pracowników musi przesyłać do ZUS dokumenty ubezpieczeniowe.

Pracodawca, który rozlicza tylko 5 osób może przekazywać dokumenty w formie elektronicznej i papierowej.

W formie elektronicznej płatnik składek może przesłać wspomniane dokumenty poprzez program Płatnik (lub inny program) lub za pośrednictwem aplikacji e-Płatnik na platformie usług elektronicznych. Natomiast w formie papierowej składa dokumenty bezpośrednio w urzędzie skarbowym (lub przesłać dokumenty pocztą). Dokumenty papierowe mogą być pisemne lub wydrukowane.

Zaś pracodawca, który rozlicza składki za więcej niż 5 osób musi składać dokumenty tylko i wyłącznie w formie elektronicznej – z aplikacji e-Płatnik, programu Płatnik lub innego.

Co to jest aplikacja e-Płatnik?

Aplikacja jest internetowym odpowiednikiem stacjonarnego programu Płatnika i powiązana jest z profilem płatnika na PUE. Aplikacja umożliwia przesyłanie dokumentów takich jak, np. ZUA – zgłoszenie osoby do ubezpieczeń.

Z aplikacji e-Płatnik mogą jednak korzystać tylko ci przedsiębiorcy, którzy rozliczają składki za maksymalnie 100 ubezpieczonych.

Wspomniane deklaracje ZUS wysyłane poprzez aplikację e-Płatnik mogą być podpisywane podpisem elektronicznym ale również profilem zaufanym ePUAP.

Uwaga! Dla porównania, program Płatnik zezwala tylko na przesyłanie dokumentów za pomocą podpisu elektronicznego.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *