Jakie są terminy wpłaty zaliczek przy kwartalnym rozliczeniu podatkowym?

Podatek PIT, jak i deklaracje VAT można rozliczać na dwa sposoby, dlatego też przedsiębiorcy mają możliwość zdecydowania się, na jedną wybraną formę rozliczenia danego podatku – miesięczną czy kwartalną.

 

Jakie są korzyści rozliczenia podatku w sposób kwartalny?

Przede wszystkim korzyścią jest wpłacenie zamiast dwunastu zaliczek, tylko czterech zaliczek na podatek dochodowy. W tym celu wyznaczone są 4 kwartały z oznaczonym terminem, do którego należy uiścić dana zaliczkę.

Główną zaletą takiego rozliczania jest możliwość zachowania płynności gotówki, ponieważ można stworzyć dodatkowy zapas gotówki, którym można swobodnie dysponować np. zakupując większą ilość materiałów czy towarów – bez potrzeby brania na nie kredytu. W wypadku miesięcznego rozliczenia ta gotówka musiałaby trafić na konto Urzędu Skarbowego.

Drugą zaletą rozliczania kwartalnego jest również pomoc dla przedsiębiorcy, ponieważ zdarzają się często sytuacje, w których to dany przedsiębiorca nie otrzymuje na czas płatności od swoich kontrahentów, a co za tym idzie… nie jest w stanie wygospodarować takiej ilości gotówki, aby starczyło jej na zakup potrzebnych towarów.

Trzecią zaletą jest ułatwienie prowadzenia księgowości (szczególnie tej samodzielnej np. za pomocą programu komputerowego), ponieważ rozliczenie z fiskusem odbywa się cztery razy do roku, a nie dwanaście razy, co zdecydowanie skraca czas księgowania.

 

Terminy dla PIT wyglądają następująco:

   do 20 kwietnia – za pierwszy kwartał

   do 20 lipca – za drugi kwartał

   do 20 października – za trzeci kwartał

   do 21 stycznia – za czwarty kwartał

 

Natomiast terminy rozliczania faktur przez VAT-owców (wraz z deklaracją VAT-7K („mali podatnicy”) lub VAT-7D – przedsiębiorcy nie posiadający statusu „małego podatnika”) w terminach do:

   do 25 kwietnia – za pierwszy kwartał

   do 25 lipca – za drugi kwartał

   do 25 października – za trzeci kwartał

  do 25 stycznia – za czwarty kwartał.

 

* Jeżeli jednak, któryś z tych terminów wypada w dzień wolny od pracy, deklarację należy złożyć w pierwszy dzień roboczy przypadający po terminie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *