Jakie są zalety rozliczeń VAT kwartalnych?

Jakie są zalety rozliczeń VAT kwartalnych?

Obecnie większość przedsiębiorców jest zmuszona do rozliczania VAT miesięcznie (rozliczanie poprzez deklaracje VAT 7, co miesiąc), ponieważ możliwość rozliczenia VAT kwartalnie została zniesiona dla większości podatników (rozliczanie poprzez deklarację VAT-7K, co kwartał).

Dla większości przedsiębiorców rozliczanie VAT-u co kwartał było świetnym rozwiązaniem, ponieważ niosło ze sobą wiele korzyści i ułatwień. Niestety, obecnie ta forma rozliczeń – kwartalnych, możliwa jest tylko u małych przedsiębiorców (podatników).

Każdy przedsiębiorca zmuszony jest do wykonywania obowiązków wymaganych przez przepisy prawa. W związku z powyższym, musi on dokonywać wszelkich podsumowań odnoście podatku dochodowego (PIT) oraz od towarów i usług (VAT).

Wbrew pozorom nie jest to dla niego mało. Podatnik, który zmuszony jest do co miesięcznego rozliczania VAT-u lub zaliczek na podatek dochodowy, w pewnym momencie jest tym zbyt mocno obciążony. Ci podatnicy, którzy mogą odciążyć swój harmonogram – korzystają z tego i przechodzą na rozliczenia VAT kwartalne. Dzięki temu nie muszą co miesiąc pilnować terminów składania deklaracji, ani zajmować się ich uzupełnianiem. Zbierają natomiast wszystkie dane z całego kwartału i dopiero na jego podstawie sporządzają podsumowanie do rozliczeń z danego kwartału.

W związku z powyższym forma rozliczeń kwartalnych jest dla podatników zdecydowanie przyjemniejsza, ponieważ mają rzadsze kontakty z US, a do tego spoczywa na ich barkach mniej obciążeń formalnych związanych z rozliczeniami VAT oraz zaliczkami na podatek dochodowy.

Mało tego, dzięki rozliczeniom kwartalnym przedsiębiorca może bardziej skupić się nad sporządzeniem bezbłędnego rozliczenia, ma na to więcej czasu. Natomiast podatnicy, którzy muszą dokonywać tego co miesiąc, zwiększają szanse na popełnienie błędu. Co oznacza, że jeżeli w lutym popełnili jakiś błąd, a odkryli go dopiero we wrześniu, to zmuszeni są do złożenia korekty od lutego aż do sierpnia – w sumie będą mieli do złożenia aż 7 korekt! Gdyby ten sam przedsiębiorca prowadził jednak rozliczenia metodą kwartalną – miałyby zaledwie 2 korekty (I i II kwartał)!

Dodatkowo kwestia wydatków jest tutaj kluczowa. Przedsiębiorcy nie muszą się martwić co miesięcznymi wydatkami związanymi z zobowiązaniami podatkowymi do opłacenia, ponieważ mogą dokonywać płatności co kwartał, a nie co miesiąc. Oznacza to, że ich płynność finansowa jest zdecydowanie bardziej elastyczna, nie muszą martwić się następującymi wydatkami aż co miesiąc.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *