Jednolity Plik Kontrolny – obowiązek dla podatników

 

W życie weszły zmiany z ustawy nowelizującej dotyczące Jednolitego Pliku Kontrolnego dla podatników, którzy prowadza księgi przy pomocy programów komputerowych. Jednakże zmiany te zaczną obowiązywać od 1 lipca 2016 roku.

Warto jednak podkreślić, że w pierwszej kolejności do zmian powinny dostosować się duże przedsiębiorstwa. Natomiast dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, ustanowiono okres przejściowy – od 1 lipca 2016 do 30 czerwca 2018, w którym księgi i dokumenty będą przekazywane w powyższym formacie.

Podatnicy (duże przedsiębiorstwa) od 1 lipca 2016 roku, będą miały obowiązek przekazywania ksiąg i dokumentów w formacie Jednolitego Pliku Kontrolnego, a wiec w ustalonym formacie ksiąg podatkowych i dowodów księgowych. Podatnicy będą zobowiązani do przekazywania ich odpowiednim organom podatkowym na ich żądanie. Będą mieli również obowiązek posiadania oprogramowania, które będzie generować taki plik w formacie Jednolitego Pliku Kontrolnego tak, aby podatnik mógł swobodnie w dowolnym momencie wygenerować księgi i dokumenty w danym formacie w celu przekazania go do organów podatkowych.

Podatnicy z sektora MŚP będą zobowiązani do powyższych zmian dostosować się po upływie 2 lat od momentu kiedy ten obowiązek nałożony zostanie na duże przedsiębiorstwa, a więc dopiero od 1 lipca 2018 roku.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *