Kiedy korzystać z formularza CEIDG-1?

Platforma CEIDG została stworzona na potrzeby szybkiego i łatwego zakładania działalności gospodarczych przez przedsiębiorców, ale nie tylko. Dodatkowo dzięki stworzonej platformie zbierającej wszystkie przedsiębiorstwa w jednym miejscu, każdy może podejrzeć daną bazę danych i sprawdzić, czy dana firma istnieje i jest zarejestrowana w Polsce.

Ewidencja centralna CEIDG zdecydowanie ułatwiła przedsiębiorcom kontakt z urzędem. Platforma CEIDG pozwala przedsiębiorcom na składanie wniosków rejestracyjnych w sposób elektroniczny.

Tym samym ułatwia wprowadzanie wszelkich zmian dotyczących firmy. Przedsiębiorcy, którzy chcą wprowadzić zmiany w danych firmy lub zawiesić, wznowić czy zlikwidować firmę mogą tego dokonać również internetowo poprzez platformę CEIDG.

Tak jak wspominaliśmy wcześniej, platforma jest obszernym centrum wiedzy na temat istniejących firm w Polsce. Dzięki CEIDG mamy wszechobecny dostęp do bazy danych zarejestrowanych firm tym samym, możemy sprawdzić status danej firmy – czy faktycznie firma istnieje oraz możemy dodatkowo uzyskać informację na temat KRS.

W związku z powyższym formularz CEIDG-1 służy do kontaktu między przedsiębiorcą, a urzędem. Formularz wypełniany jest przez nowych przedsiębiorców – w celu zarejestrowania nowo powstałej działalności oraz przez istniejących przedsiębiorców – w celu zmiany danych firmy lub jej statusu działalności (zawieszona, wznowiona, zlikwidowana).

Warto jeszcze wspomnieć o najważniejszej kwestii wypełniania formularza i jego składaniu. Złożony (przesłany) wniosek CEIDG-1 zostaje przekierowany także do innych instytucji – ZUS/KRUS, GUS oraz do naczelnika urzędu skarbowego. Oznacza to, że za jednym złożeniem dokumentu o procesie zostaną poinformowane jednocześnie także inne ważne instytucje. To znacznie ułatwia sprawę biurokracji dla przedsiębiorcy, ponieważ nie musi on składać dokumentów do oddzielnych instytucji, wszystko dzieje się automatycznie.

Mało tego, w bieżącym roku zmiany poszły jeszcze dalej! Przedsiębiorcy zakładający jednoosobową działalność gospodarczą lub spółkę cywilną mogą tego dokonać przez telefon!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *