Likwidacja interpretacji podatkowych w zakresie VAT

Na razie proponowane zmiany w zakresie interpretacji podatkowych VAT są tylko pomysłem na nowy projekt, jednakże założenia projektu zmian są coraz głośniej omawiane i ustawodawcy potwierdzają, iż zmiany te zostaną wcielone w życie.

 

O co dokładnie chodzi?

Mają zostać zlikwidowane interpretacje podatkowe z zakresu podatku od towarów i usług, oznacza to, iż nie będzie można złożyć już wniosku o interpretację VAT, a będzie można jedynie pytać o identyfikacje towaru lub usługi.

Przy czym podkreśla się, że zmiany będą obejmowały całą ustawę, a więc ustawa zostanie napisana całkowicie od nowa. Jednakże na razie podkreśla się, że zmiany będą dotyczyły powyżej opisanych założeń, a o pozostałe podatki będzie można wciąż pytać – do czasu, kiedy i tu nie nastąpi zmiana.

 

Jak to jest w praktyce?

Na pewno trudno wyobrazić sobie brak możliwości pytania o rozumienie danego przepisu. W stosie przepisów podatkowych trudno znaleźć jednoznaczne zinterpretowanie jednego konkretnego przepisu. W związku z czym nasze prawo podatkowe nie jest jasne i logiczne dla podatników i to tutaj potrzeba zmian. W momencie, gdy podatnik nie rozumie brzmienia konkretnego przepisu (w całości lub nawet jego części), nie wie, jak go zinterpretować.

Odebranie możliwości zadawania pytań, na pewno nie poprawi sytuacji podatnikom i nie pomoże im w funkcjonowaniu. Dany zapis raczej im zaszkodzi.

Problemy z interpretacją mają jednakże nie tylko podatnicy, a nawet organy podatkowe, które są zmuszone do odpowiadania na pytania podatników. Dlatego tak wiele razy podatnicy spotykają się z sytuacją, gdzie różne urzędy udzielają skrajnie różnych odpowiedzi na ''jedno'' wybrane pytanie. Tak więc, trzeba zapytać czy jest to wina brzmienia prawa czy faktycznie samej interpretacji? Być może okaże się, że szukanie przyczyn problemu odbywa się ze złej strony.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *