Paliwo do samochodu w ‪kosztach‬ ‪‎firmy‬

Paliwo do samochodu w ‪‎kosztach‬ ‪‎firmy‬
– kontrola faktycznego ‪zużycia‬ może być problemem.

Wydatki ponoszone na prywatny samochód, który wykorzystywany jest w działalności gospodarczej (a więc na cele służbowe) rozlicza się za pomocą facebook.com/hashtag/kilometr%C3%B3wki?source=feed_text&story_id=758225780977473″ data-ft=”{"tn":"*N","type":104}”>‪‎kilometrówki‬. Jednakże tu rodzi się problem dla tych, którzy myślą, iż fiskus nie ma możliwości zbadania faktycznie poniesionego wydatku na samochód odnośnie potrzeb firmowych.

Fiskus jest w stanie zakwestionować część kupionego i zaliczonego do podatkowych kosztów uzyskania przychodu paliwa. Organ ten może sprawdzić czy dany samochód faktycznie służył prowadzonej działalności gospodarczej i może skorygować koszty uzyskania przychodu o paliwo, które zostało użyte ponad wyznaczoną normę.

Jak to możliwe?

Urzędnicy w trakcie kontroli mogą spytać bardzo dokładnie podatnika, jaka jest norma spalania samochodu. Jeżeli podatnik poda nieadekwatną ilość (np. spalanie wynosi 8l/100km), a urzędnicy dokonają stosownych przeliczeń i wyjdzie im, iż według zapisu podatnik spalił aż 15l/100), mogą jednogłośnie stwierdzić, że według ich obliczeń samochód zgodnie z przejechanymi kilometrami, powinien był spalić określoną ilość litrów paliwa w badanym okresie i nie pokrywa się to z danymi, jakie podał podatnik (np. do kosztów trafiło 4,5 tys. litrów paliwa, a powinno trafić tyko 2,4 tys. litrów paliwa). Tak więc, urzędnicy mogą uznać, iż dane jakie zostały podane przez podatnika, są błędne, ponieważ nie zgadzają się z faktycznym zużyciem, jakie zdołali oni wyliczyć. Sprawa trafi do sądu i jeżeli będzie prawidłowo uargumentowana, zostanie pozytywnie przychylna w stronę urzędników, a nie podatnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *