Rachunek a faktura

 

Obecnie w związku z nowymi przepisami, każdy przedsiębiorca nawet ten nierozliczający się z podatku VAT (ze względu na wysokość obrotu nieprzekraczającą 150 tys. zł.), powinien wystawiać faktury przy sprzedaży dokonywanej dla innego przedsiębiorstwa.

Natomiast w przypadku, gdy sprzedaż dokonywana jest dla osób prywatnych dokumentem potwierdzających jest paragon fiskalny, a faktura może być tylko wystawiona na życzenie kupującego. Oznacza to, iż podatnicy nie zarejestrowani jako płatnicy VAT nie maja obowiązku wystawiania faktur, ale mogą je wystawiać lub muszą, gdy zażąda tego kupujący. Przy czym warto podkreślić, ze kupujący ma prawo zgłosić się z zadaniem wystawienia faktury w terminie aż 3msc od momentu zakupu.

 

Kiedy wystawia się rachunek?

– gdy nie wystąpił obowiązek wystawienia faktury

– gdy kupujący wyraził życzenie wystawienia rachunku

 

Tak więc, rachunek musi być wystawiany w momencie, gdy przedsiębiorca dokonał sprzedaży zwolnionej z VAT, a kupujący nie zgłosił zadania wystawienia faktury, lecz dokumentu potwierdzającego zakup.

Reasumując. Rachunek (a więc obecnie faktura bez VAT) wystawia przedsiębiorca, który jest zwolniony z VAT, a fakturę VAT wystawia przedsiębiorca, który jest zarejestrowanym podatnikiem VAT.

 

Jakie elementy posiada faktura VAT a jakie faktura zw. z VAT (d. rachunek)?

Oby dwa dokumenty nie różnią się wieloma danymi. Podstawowe różnice to:

 

Wystawianie faktur za pomocą programu SYSTIM.PL :

* W związku ze zmianami prawnymi dokument Rachunek przestał istnieć, zamiast niego wystawiać można dokument o nazwie „Faktura bez VAT”. Dokument ten będzie identyczny z wcześniejszym dokumentem Rachunek, będzie się różnił jedynie nazwą.

https://www.systim.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *