Rejestracja znaków towarowych – niebawem nowe zasady

 

Już niedługo, a dokładnie w połowie kwietnia (16.04.2016 r.) wejdą w życie nowe zasady dotyczące systemu rejestracji znaków towarowych. Proces rejestracji, który obecnie trwa przeciętnie ok. 12 miesięcy, ma zostać znacznie skrócony. Po zmianie przepisów polski Urząd Patentowy zajmować się będzie jedynie badaniem tego, czy dane zgłoszenie spełnia bezwzględne przesłanki.

Od momentu wejścia w życie nowych regulacji w dniu 16 kwietnia 2016 roku, Urząd Patentowy nie będzie zajmować się m.in. sprawdzaniem zgłoszeń w kontekście kolizji z prawami innych osób. W praktyce obowiązek ten przerzucony zostanie więc na właścicieli wcześniejszych znaków. W efekcie przedsiębiorcy powinni sami monitorować rynek i nowe rejestracje.

– Dotychczas Urząd Patentowy RP badał zarówno bezwzględne, jak i względne przesłanki rejestrowalności. Czyli badał nie tylko to, czy znak jest np. opisowy, stanowi nazwę rodzajową wobec zgłoszonych towarów i usług, lecz także wcześniejsze prawa do znaków towarowych, praw majątkowych czy osobistych. Po zmianach będzie obowiązywał tzw. system sprzeciwowy – wskazuje w wypowiedzi dla agencji Newseria Biznes radca prawny w Kancelarii Affre i Wspólnicy, Marek Rumak.

Po nowelizacji przepisów procedury będą krótsze i powinny trwać średnio ok. 6 miesięcy. Proces rejestracji stanie się równocześnie zbliżony do procedur obowiązujących aktualnie w większości krajów członkowskich Unii Europejskiej.

Zmiany obejmą również m.in. kwestię wniesienia sprzeciwu wobec zgłoszenia. Osoba posiadająca tzw. prawo ochronne do wcześniejszego znaku towarowego ma mieć 3 miesiące (licząc od dnia ogłoszenia w Biuletynie Urzędu Patentowego) na zgłoszenie takiego sprzeciwu.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *