Składki ZUS z działalności czy z umowy o pracę

 

Zdarzają się sytuacje, gdy osoba zatrudniona na etacie z umową o prace, decyduje się jednocześnie na dodatkowe założenie własnej działalności. W tym wypadku pojawiają się pytania, czy należy opłacać wszystkie składki ZUS – z umowy, jak i z działalności?

 

Składki społeczne – własna działalność gospodarcza + etat

 

Dla przykładu:

Jeżeli osoba X prowadzi własną działalność, a dodatkowo podjęła się pracy na etacie o umowę o pracę i zarabia kwotę większą niż minimalna płaca 1 850 zł (w 2016 roku), a więc jej wynagrodzenie wynosi 1 900 zł –  nie musi opłacać składek na ubezpieczenie społeczne z firmy. Tak więc, osoba na etacie powinna otrzymywać wynagrodzenie za pracę wyższe niż minimalne wynagrodzenie lub równe.

W sytuacji, gdy jednak otrzymuje mniejsze wynagrodzenie niż ustalona minimalna płaca – osoba ta zmuszona jest również do opłacenia składek z firmy.

Natomiast, gdy osoba zatrudniona na etacie otrzymuje zmienne wynagrodzenie, a więc w jednym miesiącu otrzymuje niższe wynagrodzenie, a w innym zaś wyższe – może również uniknąć składek, jednakże tylko w tym miesiącu, w którym otrzymała wyższe wynagrodzenie. Tak więc, jeżeli w  styczniu otrzymała 1 500 zł, zaś w lutym 3 000 zł, oznacza to, iż w styczniu musi opłacić składki ale już w lutym może ich uniknąć.

 

Ubezpieczenie zdrowotne

Inaczej sprawa ma się w przypadku składek na ubezpieczenie zdrowotne. Tutaj obowiązkowe jest opłacanie składek zarówno z firmy, jak i z etatu.

W bieżącym roku 2016 składka na ubezpieczenie zdrowotne wynosi dla przedsiębiorcy 288,95 zł.

Warto podkreślić, że osoba prowadząca własną działalność może odjąć od zaliczki na podatek dochodowego większą część składki zdrowotnej w wysokości 7,75 % – dokładnie 248,82 zł. Takich odliczeń dokonuje się na koniec roku lub na bieżąco – obniża się zaliczkę za okres, w którym została opłacona bieżąca składka.

 

Składanie deklaracji do ZUS

Na koniec warto podkreślić, że osoba, która pracuje na etacie i zamierza założyć własną działalność musi złożyć formularz ZUS ZZA (w ZUS-ie) w ciągu 7 dni od daty rejestracji działalności. Po zaakceptowaniu dokumentu, przedsiębiorca będzie podlegał jedynie ubezpieczeniu zdrowotnemu z działalności gospodarczej.

Jeżeli jednak przedsiębiorca zaczął pracę na etacie po założeniu własnej działalności to musi dokonać wyrejestrowania z ubezpieczeń społecznym poprzez złożenie formularza ZUS ZWUA i złożyć również deklarację ZUS ZZA do ubezpieczenia zdrowotnego.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *