Ułatwienia w rozliczaniu podatku PIT

W najbliższych tygodniach nastąpi mała rewolucja odnośnie rozliczeń podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT). Mianowicie podatnicy nie będą musieli już samodzielnie wypełniać swoich deklaracji PIT-37. Nowe regulacje wprowadzają ogromne ułatwienia dla podatników.

Już niedługo podatnik będzie mógł skorzystać z ułatwień, jakie przynoszą mu nowe przepisy prawa. Zmiana ma odnosić się już do rozliczeń za 2016 rok.

Mianowicie podatnik nie będzie już wypełniał swoich deklaracji PIT-37, zrobi to za niego skarbówka. Podatnicy będą mieli w tym wypadku, tylko możliwość kontrolowania swoich zeznań – akceptacji zeznania lub odrzucenia.

Aby skorzystać z ww. uproszczenia, podatnicy (którzy osiągają dochody tylko od płatników (np. z tytułu umowy o pracę i umowy o dzieło) i organów rentowych) mogą do 10 kwietnia składać swoje wnioski o sporządzenie zeznania przez urzędnika US – wnioski składane są w formie elektronicznej! Taki wniosek będzie można wypełnić również na stronie internetowej Ministerstwa Finansów, a nawet na stronie własnego banku. Tego typu wnioski w bieżącym roku można będzie składać od 15 marca do 10 kwietnia bieżącego roku.

 

Po złożeniu danego wniosku urzędnik zajmie się wypełnianiem deklaracji PIT danego podatnika. Następnie Urząd skarbowy w trakcie 5 dni roboczych wystosuje odpowiedź zwrotną do podatnika – wiadomoś e-mail z informacją o sporządzeniu zeznania.

Podatnik będzie mógł zaakceptować/odrzucić proponowane zeznanie. W przypadku akceptacji deklaracji ze strony podatnika będzie on najpierw mógł je sprawdzić, następnie zaakceptować i podpisać.

Dodatkowo należy podkreślić fakt, że jeżeli podatnik złożył wniosek za pomocą strony swojego banku, a nie Urzędu Skarbowego czy Ministerstwa Finansów, to zeznanie będzie automatycznie podpisane. Jest to spore ułatwienie dla podatnika. Jednakże wnioski składane w inny sposób, np. za pośrednictwem urzędu skarbowego, też nie będą zbytnio skomplikowane. Urząd skarbowy potwierdzi tożsamość podatnika, zadając mu proste pytania odnoszące się do danych zawartych w poprzednich PIT-ach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *