Uproszczenie ‪‎procedur‬ ‪podatkowych‬ – zmiany

Zmiany podatkowe mają wejść w życie już 1 stycznia 2016 roku.
Mają dotyczyć przede wszystkim ułatwienia (uproszczenia) procedur podatkowych, dzięki którym kontakt podatników z fiskusem stanie się łatwiejszy, natomiast pobór podatków będzie efektywniejszy.

„Podstawowym celem ustawy jest stworzenie ram prawnych, które zracjonalizują i uproszczą procedury podatkowe, co powinno ułatwić kontakty podatników z organami podatkowymi oraz zapewnić efektywniejszy pobór podatków.''

Dodano również, że głównym celem tejże nowelizacji jest przede wszystkim uszczelnienie systemu poboru podatków.

Na jakie zmiany podatkowe czekają polskie firmy?

Polskie firmy (a raczej przedsiębiorcy) potrzebują przede wszystkim stabilności (racjonalnej polityki podatkowej) i przejrzystego prawa, aby móc stać się silniejszą jednostką na ryku lokalnym, ale również międzynarodowym.

Obecnie polscy przedsiębiorcy, aby mogli być na bieżąco z wszelkimi kwestiami prawnymi i podatkowymi, powinni dziennie przeglądać ponad 100 aktów dziennie. To nie jest wykonalne przy takim obrocie czasowym (a raczej jego braku, ze względu na wiele innych wykonywanych czynności względem firmy). Takie warunki nie są sprzyjające dla obecnych przedsiębiorców, którzy chcą się rozwijać na przeróżnych rynkach.

Polski system podatkowy jest niepotrzebnie (nadmiernie) utrudniony, skomplikowany i niestabilny. Na dłuższa metę nie służy on ani przedsiębiorcom, ani państwu. W życie wchodzi ogromna ilość aktów prawnych, z czego jedna drobna część z tego odnosi się rzeczywiście na działalność firm i ma na nie jakikolwiek wpływ. Jeżeli chodzi o kwestie formalne, tu także polski przedsiębiorca musi zbyt wiele czasu poświęcić na załatwienie wszelkich spraw podatkowych. Porównując się z innym krajami UE, jesteśmy naprawdę zalewani papierkową robotą, ponieważ średnio jedna firma musi w ciągu roku wypełnić rocznie najmniej 200 druków, raportów i innych formularzy sprawozdawczych (kierowanych do różnych instytucji).

Tak więc przedsiębiorcy przede wszystkim chcą:
1. Stabilnego i prostego systemu podatkowego
2. Szczelności systemu podatkowego
3. Sprawiedliwego systemu podatkowego
4. Mniej formalności

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *