Urodzenie dziecka – jaki urlop?

Matka, która po porodzie może skorzystać z przysługującego jej urlopu macierzyńskiego w wymiarze: 

  • 20 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie;
  • 31 tygodni w przypadku urodzenia dwojga dzieci przy jednym porodzie;
  • 33 tygodni w przypadku urodzenia trojga dzieci przy jednym porodzie;
  • 35 tygodni w przypadku urodzenia czworga dzieci przy jednym porodzie;
  • 37 tygodni w przypadku urodzenia pięciorga i więcej dzieci przy jednym porodzie.

Warto tutaj podkreślić, że z urlopu może skorzystać nie tylko matka dziecka, ale również ojciec. Tak więc 14 dni urlopu jest przeznaczone dla matki, ale kolejne 6 dni dla matki lub ojca – w przypadku pierwszego przypadku 20 tygodni urlopu łącznie.

 

Dodatkowo od 2 stycznia 2016 roku można wykorzystać jeszcze dodatkowy urlop rodzicielski (włączony jest tutaj poprzedni urlop macierzyński, wynoszący 6 tygodni), który trwa łącznie 32 tygodnie (wcześniej wynosił 26 tygodni). Tak więc, rodzice będą mogli z dzieckiem pozostać w domu przez 52 tygodnie od jednego urodzenia lub od 65 do nawet 71 tygodni, w zależności od liczby dzieci. Pracownik w każdej chwili za zgodą pracodawcy może zrezygnować z urlopu rodzicielskiego.

Co to właściwie jest urlop tacierzyński?
Urlop tacierzyński to część urlopu macierzyńskiego, którą ojciec przejmuje od matki dziecka. Kobieta musi wykorzystać minimum 14 tygodni z podstawowego urlopu macierzyńskiego, pozostałe 6 tygodni może przekazać ojcu dziecka. Wniosek o rezygnację z urlopu macierzyńskiego kobieta powinna złożyć najpóźniej 7 dni przed planowanym powrotem do pracy. Musi do niego dołączyć zaświadczenie od pracodawcy ojca dziecka, że złożył on wniosek o przejęcie urlopu.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *