W 2016 roku – korekta deklaracji bez obowiązku jej uzasadnienia

W obecnym roku mamy jeszcze obowiązek złożenia uzasadnienia przy składaniu deklaracji korygującej – tak nakazuje nam Ordynacja podatkowa w artykule 81 § 2. I w rzeczywistości rozpatrzone głównie zostaje uzasadnienie podatnika, które jest decydujące w sprawie przyjęcia lub odrzucenia deklaracji do skorygowania – muszą w nim pojawić się powody złożenia deklaracji z błędami.

Natomiast w roku 2016 następuję nowelizacja Ordynacji podatkowej, w której zapisie zostaje zabrany obowiązek uzasadnienia korekty. Nie oznacza to jednak, iż będzie zdecydowanie łatwiej i szybciej przy załatwianiu tychże spraw, ponieważ według twórców nowej Ordynacji powyższe działania wydłużą i nawet utrudnią całą procedurę składania deklaracji.

Dlaczego? Ponieważ teraz to organ podatkowy będzie mógł wzywać swoich podatników do uzupełnienia skorygowanej deklaracji (o na przykład powód skorygowania). Jeżeli jednak te braki nie zostaną uzupełnione to organ rozpocznie postępowanie wyjaśniające i wyda ostateczną decyzję – sam określi prawidłową wysokość danego zobowiązania.

Warto jednak podkreślić, że nowe przepisy ''ogólnie'' ułatwiają składanie korekt deklaracji, ponieważ nie ma już narzuconego na podatnika obowiązku dołączenia uzasadnienia. Ostateczny wybór pozostawiony jest podatnikowi i to on sam decyduje czy dane uzasadnienie dołączy do korygowanej deklaracji czy też nie. Tak więc nakaz zostaje zniesiony, a swoboda wyboru pozostaje w rękach podatników.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *