Zasady korygowania przychodów i kosztów od 1 stycznia 2016 roku

 

 

Warto wiedzieć w jaki sposób dokonuje się korekty przychodu i kosztu ozyskanego przychodu. Wyjaśnienia dotyczące tych kwestii znajdują się poniżej:

  • Przychód:
    Jeżeli korekta przychodu nie jest błędem rachunkowym lub inną omyłką, korekty dokonuje się poprzez zmniejszenie lub zwiększenie przychodów osiągniętych w okresie rozliczeniowym, w którym została wystawiona faktura korygująca lub, w przypadku braku faktury – inny dokument potwierdzający przyczyny korekty.
  • Koszt:
    Natomiast jeżeli korekta kosztu uzyskania przychodów, w tym odpisu amortyzacyjnego, nie jest spowodowana błędem rachunkowym lub inną omyłką, korekty dokonuje się poprzez zmniejszenie lub zwiększenie kosztów uzyskania przychodów poniesionych w okresie rozliczeniowym, w którym została otrzymana faktura korygująca lub, w przypadku braku faktury – inny dokument potwierdzający przyczyny korekty.

 

Warto tutaj podkreślić, że zaszły również zmiany odnośnie tego kiedy należy dokonywać korekty. Wcześniej podatnik zmuszony był do dokonywania korekty w miesiącu, w którym została zaksięgowana pierwotna faktura, bez względu na to, czy korekta dotyczyła zwrotu towaru czy była spowodowana pomyłką co do ceny/ilości towaru. Natomiast teraz podatnik rozlicza transakcje na bieżąco. 

Dla przykładu:
W przypadku, gdy podatnik dokona zwrotu towaru w styczniu 2016 roku, którego zakup był dokonany jeszcze w grudniu 2015 roku, otrzymując fakturę korygującą z datą na przykład 11.01.2016, księguje korektę na bieżąco, czyli w miesiącu styczniu 2016.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *