Co to jest EPU?

Wiele przedsiębiorców nie ma pojęcia o takiej formie odzyskiwania swoich należności. Warto poczytać czego dotyczy tak naprawdę UPU.

„EPU” to inaczej skrót od pojęcia „Elektroniczne Postępowanie Upominawcze”. Jest to sposób wykorzystywany przez przedsiębiorców, w celu odzyskania należności od swoich dłużników, np. za niezapłacone przez nich faktury – brak dokonanej płatności.

 

Dzięki wykorzystaniu takiego sposobu odzyskiwania swoich należności, przedsiębiorca nie ma już potrzeby składania pozwu i innych pism w formie papierowej, ponieważ zastępuje tę metodę forma elektroniczna.

Cała procedura polega na wypełnieniu przez przedsiębiorcę pozwu w formie elektronicznej poprzez krótki e-formularz. Dodatkowo po uzyskaniu nakazu zapłaty sąd automatycznie nadaje klauzulę wykonalności i za pomocą konta w e-sądzie przedsiębiorca może złożyć wniosek egzekucyjny do komornika.

Załatwienie takich spraw w sposób elektroniczny jest zdecydowanie tańsze (opłata EPU to tylko 1,25% przedmiotu sporu) oraz zdecydowanie szybsze, ponieważ osobiste zjawianie się na postępowanie w sądzie kosztuje przedsiębiorce więcej czasu i nerwów.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *