Czy można nadal wystawiać rachunki?

Czy można nadal wystawiać rachunki?

Od jakiegoś czasu weszły zmiany dotyczące wystawiania rachunków i faktur. Tym samym, wiele przedsiębiorców zastanawia się, czy istnieją jakieś wyjątki, w których firmy mogą jeszcze wystawiać rachunki. Zastanawiający jest również fakt, czy zniesiono kategorycznie wystawianie rachunków, czy można samodzielnie dokonać wyboru – wystawiam rachunek lub fakturę.


Od 2014 roku przedsiębiorcy zwolnieni z VAT nie mogą już wystawiać rachunków, a w zamian za to wystawiają oni po prostu faktury. Obecnie wystawiają go już tylko osoby prywatne po wykonaniu zlecenia lub dzieła.

Bardzo dużym plusem tej zmiany jest możliwość korygowania, ponieważ do faktury można w łatwy sposób wystawić fakturę korygującą. Natomiast do rachunków nie można było zrobić prostej korekty — przepisy prawa nie precyzowały w sposób jasny, jak dokonać korekty rachunku i czy w ogóle można jej dokonać. Obecnie przy korekcie faktur, wszystko jest jasno sprecyzowane, tak aby nabywca mógł poprawić występujące błędy notą korygującą, a sprzedawca, wystawiając fakturę korygującą.

Tak zwana faktura zw. nie różnicy się niczym od starego rachunku. Obecnie na fakturach VAT nie trzeba już umieszczać takiego nazewnictwa, wystarcza po prostu nazwa „FAKTURA”, co ułatwia sprawę. Tak więc rachunkiem może być dokument, który zawiera wszystkie obowiązkowe dane niezbędne dla faktury.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *