Deklaracje podatkowe – jak wygenerować w programie

Obowiązkiem podatników jest generowanie i wysyłanie do US wszelkich deklaracji podatkowych w celu rozliczenia się. W obecnych czasach używa się do tego programów online – w celu wygenerowania i wysłania deklaracji. Ukażemy przykładowe wygenerowanie takiej deklaracji w programie Systim.

Program Systim umożliwia automatyczne generowanie deklaracji podatkowych VAT 7, VAT 7K, VAT UE, PIT 36 za rok oraz plik JPK VAT.

Aby wygenerować deklarację automatycznie na podstawie wprowadzonych wpisów do rejestrów VAT, należy kliknąć opcję „deklaracje” w module Księgowość. Następnie wybrać jedną z deklaracji, którą chce się wygenerować – uprzednio zaznaczając odpowiedni rok i miesiąc (lub kwartał).


Po kliknięciu opcji „pobierz” program przedstawia dane wygenerowane do deklaracji – zaczytane z księgowań, a dokładnie z uzupełnionej sekcji „REJESTR VAT” we wpisie księgowym.

Dane firmy powinny uzupełnić się automatycznie, tak samo jak reszta danych – zostają zaciągnięte z wpisów księgowych w module Księgowość (odpowiednie wartości zostaną przeniesione do poszczególnych pozycji, np. D. 2. „nabycie towarów i usług…”), czyli wartość netto, podatek naliczony w zł , razem kwotę podatku naliczonego od odliczenia.

Po sprawdzeniu deklaracji VAT 7 na samym końcu klikamy na przycisk „utwórz”. Deklaracja zostaje zapisana, a my jesteśmy powiadomieni o tym na dole głównej strony, na którą zostaliśmy przekierowani.

Teraz mamy możliwość pobrania deklaracji do PDF lub wydrukowania bezpośrednio na drukarce oraz wysłania bezpośrednio do Urzędu Skarbowego. Jeśli chcemy, możemy przedstawione przez system dane zmodyfikować przed zapisaniem (np. zmienić kwotę VAT do zwrotu).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *