Ewidencja wyposażenia a ewidencja środków trwałych

Ewidencja wyposażenia a ewidencja środków trwałych

Ewidencja wyposażenia a ewidencja środków trwałych to zupełnie inne ewidencje. Różnice są diametralne, a mimo to, wielu przedsiębiorców traktuje je równo i potrafi popełnić błąd. Wyjaśnimy poniżej różnice oby dwóch ewidencji, tak aby można było je prawidłowo ewidencjonować.

Ewidencja wyposażenia to zupełnie co innego niż ewidencja środków trwałych, ponieważ do ewidencji środków trwałych wprowadza się tylko zakupione środki trwałe, których wartość przekracza kwotę 3500 zł netto/brutto, natomiast do ewidencji wyposażenia wprowadza się rzeczy których wartość jest niższa niż 1500 zł netto/brutto.

Dodatkowo w ewidencji wyposażenia okres użytkowania w firmie wynosi mniej niż rok, natomiast w ewidencji środków trwałych powyżej roku. 

Oznacza to, że jeżeli zakupiona rzecz na użytek dla celów działalności gospodarczej jest niższa niż kwota 1500 zł i będzie użytkowana mniej niż rok, musi być zarejestrowana w ewidencji wyposażenia. Natomiast rzecz która przekracza kwotę 3500 zł, a jej okres użytkowania jest większy niż rok, musi być już zarejestrowana w ewidencji środków trwałych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *