Jak zwiększyć sprzedaż?

Przedsiębiorcy często zastanawiają się, jak zwiększyć sprzedaż i czym zachęcić swoich obecnych klientów oraz jak przyciągnąć nowych. Sprawdzonych metod jest pare, nie wszystkie przyniosą rezultaty, ale warto próbować. Konkurencja nie śpi i trzeba się z nią ścigać.

Odpowiedź wydaje się banalnie prosta, ponieważ kontrahentów można po prostu przyciągnąć upustami i rabatami. Kontrahenci zawsze doceniają wyróżnienie dla ich osoby — upust, jaki wywalczą lub rabat, jaki od nas dostaną, jest dla nich pewną wygraną i zachętą do dalszych zakupów.

Kontrahent, który może wynegocjować ciekawą propozycję, zawsze do nas wróci i zapyta o indywidualną ofertę — być może powoła się na konkurencję (porówna, że np. konkurencja proponuje nieco niższą cenę), ale w tym starciu my mamy szansę wygranej i przebicia się przez konkurencję. Pokazuje to tylko, że Klient nas ceni, wraca do nas i daje nam znać, że woli kupić coś u nas. To stawia nas na pozycji wygranej już na starcie i jeżeli cały proces przekonywania Klienta zostanie dobrze przeprowadzony, a więc „udobruchamy” Klienta — złoży u nas kolejne zamówienie. Tak wygląda to w praktyce.

Każdy Klient lubi rabaty, nawet jeżeli są minimalne — zachęcają go. Niektórzy Klienci lubią też negocjacje i jak wspomniano powyżej, upust, jaki wywalczy dany Klient, jest dla niego cenną zdobyczą i ciekawą rywalizacją, do której na pewno wróci. Czuje, że coś wywalczył i wygrał — to daje pozytywne emocje na przyszłość, czuje się cenny i doceniony.

Dodatkowo sprawdzają się także sezonowe wyprzedaże i okresowe promocje. Klienci zawsze znajdą coś dla siebie i kupią końcówki produktów, a my zwiększymy sprzedaż i wywietrzymy nasz magazyn. Po pewnym czasie Klienci przyzwyczają się do tego, iż w konkretnym okresie czekają ich promocje lub wyprzedaże i będą z niecierpliwością wyczekiwać tego momentu i kupować. To w pewnym sensie kolejna rywalizacja dla nich, co jak wspomniano powyżej — jest dla nich ciekawym starciem.

Dla stałych Klientów, jak i nowy sprawdzą się również nagrody rzeczowe i gadżety firmowe, kupony premiowe czy karty przepłacone. Oczywiście wygrane w konkursach, np. mieszczone na portalach społecznościowych czy innych portalach internetowych.

Oczywiście na koniec warto wspomnieć, że „reklama” również jest ważną kwestią w budowaniu wizerunku firmy, jak i przyciąganiu klientów. Reklamy informują o ważnych wydarzeniach i ww. promocjach — są niczym tablica informacyjna dla Klienta. Bez niej, Klient nie zawsze jest w stanie na bieżąco śledzić i zobaczyć to, co dla niego najważniejsze. Jeżeli więc damy mu o tym znać w bardzo widoczny sposób, na pewno się skusi.

Podsumowując, wszystko musi być dobrze przemyślane, przewidziane i nakierowane. Bez dobrego podejścia, bez docenienia Klienta i przewidzenia dla niego dobrych ofert… skieruje się do konkurencji, która na pewno mu to zaoferuje lub nakieruje go poprzez swoje widoczniejsze reklamy tak, że nie będzie mógł się oprzeć pokusie sprawdzenia tego. Dlatego tak ważne jest śledzenie konkurencji, wybieganie przed nią i zachęcanie Klientów wszelkimi możliwymi kanałami, rozwiązaniami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *