Kasy fiskalne online – zmiany

Już od dawna planowane było wprowadzenie kas fiskalnych w formie online, jednakże żadne z tych zapowiedzi nie ujrzało światła dziennego. Czy w tym roku złożony projekt u prezydenta zostanie podpisany? Czy podane zmiany wejdą w życie?

Od 2017 roku planowane są zmiany odnośnie do kas fiskalnych online. Obecnie zmiany te przesunęły się w czasie i planowane są na 1 maja 2019 roku.  Sam projekt został już przedstawiony i złożony prezydentowi RP, czeka jedynie na podpis.

Terminy wprowadzenia i obowiązywania

Po podpisaniu i zaakceptowaniu zmiany, przepis wejdzie w życie z dniem 1 maja 2019 roku, jednakże sam obowiązek stosowania kas fiskalnych online dla poszczególnych branż będzie przejściowy, czyli etapowy. Mianowicie dostosować się do niego będą musieli kolejno:

  • od 1 stycznia 2020 r. – m.in. mechanicy i stacje benzynowe,
  • od 1 lipca 2020 r. – m.in. hotele, pensjonaty, gastronomia,
  • od 1 stycznia 2021 r. – m.in.fryzjerzy, kosmetycy, lekarze, prawnicy.
Zakup kas fiskalnych online

Podatnicy nie mogą jeszcze kupować wymienionych kas fiskalnych, obecnie na rynku nie ma możliwości ich zakupienia. Pojawi się ta możliwość, dopiero gdy przepis wejdzie w życie. Wtedy sklepy, jak i sami przedsiębiorcy będą mieli określony czas na ich zakupienie i wdrożenie do 2020 roku.

Ważną kwestią jest jeszcze kwestia poniesienia kosztów zakupu takiej kasy przed podatników. Ministerstwo Finansów informuje, że zakup będzie po części refundowany. Zapowiadana ulga na zakup kasy fiskalnej online ma wynosić maksymalnie 1 000 zł. Jeżeli ta zmiana dotycząca ulgi nie wejdzie w życie, to podatnicy będą musieli pozostać przy obecnie obowiązującej, a więc w kwocie tylko 700 zł.

Nową kasę fiskalną należy oczywiście zakupić w okresie 6 miesięcy licząc od dnia rozpoczęcia ewidencji – według art. 4 ustawy z dnia 15 marca 2019 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo o miarach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *