Kiedy trzeba składać deklarację VAT-UE?

Przedsiębiorcy zgłoszeni jako płatnicy VAT UE zastanawiają się, czy muszą składać deklarację VAT UE nawet w przypadku, gdy w danym miesiącu nie posiadają żadnych wystawionych faktur UE.

Czy w takim wypadku deklaracja powinna być złożona do Urzędu Skarbowego czy nie? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

W związku z powyższym pytaniem potwierdzamy, że jeżeli w danym miesiącu nie wystąpiło wystawienia faktur UE, nie ma potrzeby składania zerowej deklaracji VAT-UE. 

Deklarację VAT-UE składa się do urzędu skarbowego tylko w przypadku wystąpienia rozliczeń większych niż zero. Deklarację składa się co miesiąc do 25 dnia miesiąca (następnego, a więc po miesiącu rozliczeniowym).

 

Uwaga! Należy podkreślić również fakt, że według obecnie obowiązujących przepisów prawa, deklaracje VAT-UE muszą być wysyłane TYLKO w wersji elektronicznej. Nie można składać ich w wersji papierowej.

Dodatkowo należy pamiętać, że podatnik może być zawsze wyrejestrowany z VAT UE, gdy tylko urząd skarbowy stwierdzi, że:

  • dany przedsiębiorca za 3 kolejne miesiące lub kwartał w deklaracjach VAT-7/VAT-7K nie wykazał sprzedaży lub nabycia towarów lub usług z kwotami podatku do odliczenia;
  • przedsiębiorca przez okres 3 kolejnych miesięcy nie składał informacji podsumowujących VAT-UE pomimo istnienia takiego obowiązku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *