Kiedy używamy poszczególne stawki VAT?

Przy różnych transakcjach w szczególności tych przeprowadzanych dla kontrahenta z obszarów krajów UE wystawiane są dokumenty sprzedażowe z różną stawką VAT. Stawki VAT zależne są też od statusu podatnika – czynny, zwolniony z VAT, rodzaju transakcji itd.

Wyróżniamy 6 rodzajów stawek VAT:

Stawka 23% VAT –jest to najczęściej spotykana i stosowana stawka procentowa w Polsce. Dotyczy praktycznie większości rodzajów towarów i usług sprzedawanych na terenie kraju. Stawką procentową 23% objęta jest większa ilość towarów i usług, np. ciuchy, artykuły spożywcze, obuwie etc.

Stawka 8% VAT – nieco mniej znana stawka, ponieważ przeznaczona jest dla towarów i usług wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, między innymi są to: remonty, ryby, owoce cytrusowe, nasiona etc.

Stawka 5% VAT – przeznaczona jest dla większości towarów żywnościowych wymienionych w załączniku nr 10 do ustawy o VAT. Między innymi są to: nabiał, makarony, chleb,

Stawka 0% – stosowania jest jedynie w określonych przypadkach (art 83 ustawy o VAT), takich jak: wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów (sprzedaż własnych towarów poza naszym krajem, ale na terenie UE) oraz eksport towarów (sprzedaż towarów poza naszym krajem, ale również poza obszarem UE) , niektóre usługi zrealizowane przez podmioty prowadzące działalność turystyczną etc.

Stawka „np.” –  stosowana jest tylko w przypadku świadczenia usług poza terytorium kraju, ale na rzecz kontrahenta, który nie prowadzi działalności w obszarze UE. Nie ważny jest tutaj fakt, czy dany kontrahent jest tylko klientem, czy prowadzi działalność.

Stawka „zw.” –  stosowana jest do niektórych towarów, takich jak: znaczki pocztowe, edukacja, ochrona zdrowia, pomoc społeczna,. Używana jest również w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub dostawy towarów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *