Kogo dotyczy faktura VAT marża?

Każdy rodzaj faktury jest wystawiany w innym przypadku. Dla kogo przeznaczona jest faktura VAT marża?

Faktura VAT marża wystawiania jest przez przedsiębiorców, którzy sprzedają towary używane lub świadczą usługi turystyczne, sprzedają dzieła sztuki etc. Często można spotkać się z sytuacją wystawiania faktur VAT marża na portalach aukcyjnych (np. przy kupnie używanego sprzętu AGD) lub w komisach samochodowych (np. przy kupnie nowego używanego samochodu).

Przedsiębiorcy, którzy dokonują transakcji do których można stosować procedurę marży – mogą opodatkować ją w ten sposób (ustawa o VAT określa jakie rodzaje transakcji obejmują marżę).
Czym jest marża?
Marża to innymi słowy różnica pomiędzy kwotą należności (od nabywcy), a ceną nabycia towarów i/lub usług (przez sprzedawcę) i pomniejszoną o kwotę podatku – art. 119 ust. 1 i art. 120 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług.
Dzięki takiej procedurze rozliczania VAT przedsiębiorca może naliczyć i odprowadzić VAT naliczony od marży – a więc różnicy między ceną sprzedaży i zakupu. Jednakże należy podkreślić, iż nie ma on prawa do odliczania VAT z faktury zakupu.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *