Kontrola użytkowania auta wyłącznie w firmie

Przedsiębiorca, aby ustrzec się konsekwencji wynikających z przeprowadzonej kontroli w jego firmie odnoszących się do sprawdzenia poprawności wykorzystywania samochodu tylko dla celów służbowych, może wykorzystać parę dodatkowych metod, aby bardziej uwiarygodnić ten fakt.

Co prawda będzie wiązało się to z dodatkowymi kosztami, ale dzięki temu przedsiębiorca zadba o argumenty, które poświadczą jego słuszność wykorzystywania samochodu na wyznaczone cele firmowe. Ewentualna kontrola nie będzie mogła w tym wypadku mieć żadnych kontrargumentów.

Ewentualne koszty jakie będzie musiał ponieść dany przedsiębiorca i o których mowa powyżej, to przede wszystkim zakup dodatkowych urządzeń kontrolujących pracowników, używających samochodów dla celów firmowych (np. GPS). Inne koszty to dodatkowe obowiązki, np. stworzenie regulaminu, sporządzenie umów powierzenia itp.

W zamian za wprowadzenie dodatkowych metod, przedsiębiorca zbierze ilość wystarczających dowodów poświadczających prawidłowy cel użytkowania samochodu. Dzięki temu przedsiębiorca nie będzie musiał martwić się, w razie ewentualnej kontroli, że wykaże ona coś innego.

W związku z powyższym…

W związku z powyższym, przedsiębiorca, aby mógł upewnić się, że pracownicy na pewno wykorzystują swoje samochody tylko dla celów służbowych, mogą zamontować w ich samochodach GPS. Dzięki temu będzie można nadzorować wykorzystanie danego pojazdu i sprawdzić każdą trasę przejazdu w celach służbowych (przyda się to również do kilometrówki). ‚

Jednakże należy podkreślić, że pracownicy muszą być poinformowani o tym fakcie. Każdy pracownik, którzy będzie użytkował samochód z technologią GPS musi wiedzieć, że jego trasy są kontrolowane.

Poza tym…

Dodatkowo przedsiębiorca może jeszcze zabezpieczyć się przed ewentualnymi konsekwencjami prawnymi z nieprawidłowego użytkowania samochodu. Oznacza to, że można przenieść pełną odpowiedzialność za wykorzystanie samochodu na cele TYLKO firmowe na pracownika firmy. W tym celu należy spisać z danym pracownikiem umowę powierzenia samochodu. I od tej pory to na pracowniku będzie spoczywał obowiązek pilnowania się, aby samochód był wykorzystywany tylko na te cele.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *