Nowe rozporządzenie ws. zaniechania poboru podatku PIT

 

Weszły w życie nowe przepisy resortu finansów w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) od niektórych uzyskanych dochodów odnoszących się do promocji zatrudnienia i insytytucji rynku pracy.

Zaniechanie, o którym mowa powyżej, ma mieć zastosowanie do końca bieżącego roku – 2016 i ma zastosowanie do dochodów (przychodów) uzyskanych od 1 stycznia do 31 grudnia 2016 r. W przypadku działań aktywizacyjnych zwolnienie obejmie okres od początku 2015 r.

Nowe rozporządzenie, które zostało opublikowane w tym tygodniu (15 luty) jest kontynuacją rozporządzenia Ministra Finansów z 19 grudnia 2014 r. Obecnie obowiązujące rozporządzenie, weszło w życie 18 lutego 2016 r. (Dz. U. poz. 1931).

 

Zwolnienie z opodatkowania podatkiem dochodowym obejmuje:

  • świadczenia z tytułu specyficznych elementów wspierających zatrudnienie (w ramach programów specjalnych),
  • jednorazowe środki na podjęcie działalności gospodarczej dla absolwentów CIS i KIS,
  • środki z tytułu ryczałtu m.in. na przejazdy na szkolenia oraz na zakwaterowanie (w ramach bonów szkoleniowych, stażowych i na zasiedlenie).
  • świadczenia na pokrycie kosztów związanych ze szkoleniem zawodowym, zakupem ubrań, wsparciem wizerunkowym (w tym koszty usług fryzjerskich, kosmetycznych i środków czystości), które przyznano w ramach działań aktywizacyjnych.

„Zwolnienie z opodatkowania przychodów pozwoli skuteczniej zrealizować cel wskazanych instrumentów rynku pracy, jakim jest efektywna pomoc ze strony państwa adresowana do osób poszukujących zatrudnienia i innej pracy zarobkowej” – czytamy w uzasadnieniu projektu”.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *