Polskie firmy korzystają z elastycznego czasu pracy- omówienie

Od 2013 roku polskie firmy mogą uelastyczniać czas pracy swoich pracowników i jak wynika z badań przeprowadzonych przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej- przedsiębiorstwa coraz chętniej korzystają z takich rozwiązań.

Najczęściej firmy korzystające z elastycznych godzin pracy mieszczą się w takich miastach, jak: Poznań, Katowice czy Wrocław i są to głównie przedsiębiorstwa z branży przetwórstwa przemysłowego, handlu i napraw oraz budownictwa.

Z norm elastycznego czasu pracy korzysta już ponad 1766 pracodawców.

Po pierwsze pracodawcy mogą skorzystać z wydłużonego okresu rozliczeniowego czasu pracy – 12 miesięcy. Wcześniej były to zaledwie (nie więcej niż) 4 miesiące.

Dodatkowo pracodawcy mają możliwość skorzystania z drugiego rozwiązania, tak zwanego: ruchomego czasu pracy dla swoich pracowników. Pomaga on pracownikom ustalać godziny rozpoczęcia pracy w konkretne dni – np. pracownik może ustalić z pracodawcą, iż od poniedziałku do środy będzie rozpoczynał swoją pracę o godzinie 8 rano, natomiast w pozostałe dni o godzinie 10 rano. Drugą opcją może być ustalenie ogólnych godzin przyjścia do pracy, w jakich pracownicy powinni rozpocząć swoją pracę – np. między godziną 8 a 10 rano.

Aby cały system został wdrożony w danej firmie i mógł sprawnie działać – w pierwszej kolejności zgodę na powyższe rozwiązania muszą wyrazić związki zawodowe. Jeżeli jednak nie ma związków zawodowych to pracodawca powinien porozmawiać w tym zakresie z przedstawicielami danych pracowników.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *