Twój e-PIT – już od 15 lutego 2019 roku

Od 15 lutego 2019 roku została uruchomiona nowa usługa e-PIT. Dzięki niej podatnicy mają możliwość wyrażenia zgody na to, czy chcą skorzystać z gotowego zeznania rocznego podatkowego (przygotowanego za nich przez Urząd Skarbowy), czy chcą wypełnić swój e-PIT ręcznie.

„Już jutro, 15 lutego, w usłudze Twój e-PIT udostępnimy podatnikom ich zeznania roczne PIT-37 i PIT-38 za 2018 r. Skorzystanie z tej usługi to konkretne korzyści: oszczędność czasu, gwarancja bezpieczeństwa i brak ryzyka spóźnienia się z rozliczeniem. To administracja skarbowa przejmie ciężar odpowiedzialności za zeznanie podatkowe przygotowane przez system”.
W związku z powyższym cytatem, wspomniana usługa e-PIT pomaga podatnikom w obowiązkach sporządzenia rocznych zeznań podatkowych. Dokładniej mówiąc, Urząd Skarbowy przygotowuje dla wszystkich podatników zeznania roczne PIT-37 i PIT-38, a podatnik ma możliwość zatwierdzenia już gotowego zeznania. Jeżeli tego nie zrobi, to zmuszony jest do ręcznego uzupełnienia deklaracji i dostarczenia jej do US.

Gotowe rozliczenia roczne dla podatników znajdują się na stronie Portalu Podatkowego – podatki.gov.pl. Dodatkowo w placówkach US znajdują się stanowiska komputerowe, gdzie podatnicy mogą skorzystać z podanej usługi, mieszczonej na wspomnianej wyżej stronie.

Dzięki skorzystaniu z usługi e-PIT podatnicy szybciej otrzymają zwrot ewentualnej nadpłaty.

„Ponadto podatnicy którzy skorzystają z elektronicznej formy rozliczenia podatku szybciej otrzymają zwrot nadpłaty podatku – w ciągu maksymalnie 45 dni, zamiast 3 miesięcy” – dodała minister Czerwińska.

Najważniejsze kwestie – podsumowanie
  1. Usługa e-PIT jest dostępna dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz podatników, którzy uzyskują przychody z kapitałów pieniężnych (np. ze zbycia akcji), tj. składają PIT-37 lub PIT-38.
  1. Zeznanie podatkowe będzie dostępne od 15 lutego do 30 kwietnia 2019 r. na stronie podatki.gov.pl.
  1. Podatnik może samodzielnie wybrać, czy chce skorzystać z e-PIT-a sporządzonego przez administrację skarbową, czy też samodzielnie wypełnić zeznanie podatkowe.
  1. Termin zwrotu nadpłaty podatku wynikający ze złożonego zeznania przez podatnika podatku dochodowego od osób fizycznych został skrócony z 3. miesięcy do 45. dni, o ile zeznanie zostanie złożone drogą elektroniczną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *