Ulga dla przedsiębiorców z bardzo małym dochodem

Od 1 stycznia 2018 roku obowiązuje nowa ulga dla przedsiębiorców (PIT i CIT) dotycząca zaliczki na podatek dochodowy.

Tylko przedsiębiorcy, których wysokość zaliczki nie przekracza 1 tys. zł, mogą skorzystać z wyżej wymienionej ulgi, a więc braku obowiązku płacenia zaliczki na podatek dochodowy.  Jednakże trzeba wspomnieć o bardzo ważnej kwestii – grupie przedsiębiorców, wyjątkach i limicie 1 tysiąca zł osiąganego w skali roku.

1. Wielu przedsiębiorców nie ma możliwości skorzystania z ulgi dotyczącej podatku dochodowego.  Są to dwie grupy przedsiębiorców, którzy rozliczają uproszczone zaliczki – płacąc je przez cały rok w tej samej wysokości oraz ryczałtowcy – płacący co miesiąc (lub co kwartał) podatek liczony od przychodu (bez możliwości pomniejszania go o koszty).

2. Wymienione wyżej grupy nie mogą skorzystać z ulgi dotyczącej niepłacenia zaliczki na podatek, nie ważne ile ona wyniesie, muszą odprowadzać je na przyjętych wcześniej zasadach.

W związku z powyższym z ulgi mogą skorzystać tylko te firmy, które swój podatek liczą według skali – stawka liniowa oraz płacą CIT (nie korzystając przy tym z uproszczonej formy rozliczeń!).

3. Wspominane zaliczki liczone są narastająco, co oznacza, iż podatnik, który płaci zaliczki co miesiąc w podsumowaniu (a więc w sumie) przekroczy tysiąc złotych.

Dlaczego? Ponieważ zapłaci np. 500 zł w styczniu, a 600 zł w lutym, co oznacza, iż musi zapłacić fiskusowi 1 100 zł. Tak więc, z powyższej ulgi mogą skorzystać tylko ci przedsiębiorcy, którzy w ciągu całego roku mają naprawdę małe dochody i suma zapłaconych przez nich zaliczek naprawdę nie przekroczy 1 tysiąca złotych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *