Elektroniczne faktury i e-Deklaracje w przyszłym roku

05.12.2007 10:03

W przyszłym roku będziemy mogli o wiele częściej zastąpić dokument papierowy elektronicznym. Banki i usługodawcy będą mieli możliwość przesyłania w formie elektronicznej faktury vat, a podatnicy uzyskają dostęp do elektronicznej komunikacji z urzędem skarbowym.

Krajowa Izba Rozliczeniowa poinformowała, że faktury w formie elektronicznej banki i usługodawcy będą mogli przesyłać od pierwszego kwartału 2008. Jak pisze Rzeczpospolita, firmy będą mogły dostarczać faktury klientom przez bankowość elektroniczną. Klient, po zalogowaniu się przez internet do swojego banku, otrzyma informację o nadchodzących płatnościach.

KIR chce wdrożyć usługę Elektronicznej Prezentacji Rachunków i Płatności, opracowaną wspólnie z firmą Sygnity. Do końca 2008 r. ma być ona udostępniona połowie klientów bankowości elektronicznej. Rozmowy dotyczące wprowadzenia faktury elektronicznej są takę prowadzone z firmami z innych branż (telekomunikacyjnymi, energetycznymi, usług komunalnych itd.).

Projekty rozporządzeń dotyczące przesyłania e-deklaracji podatkowych zostały przedstawione przez Ministerstwo Finansów. Co ważne, możliwość przesyłania elektronicznie tych dokumentów będą mieli wszyscy podatnicy, a nie jak dotychczas najwięksi przedsiębiorcy.

Jak podaje Gazeta Prawna, od 1 stycznia 2008 r. będzie można przesyłać m.in. deklarację VAT-7, VAT-9, CIT-8 oraz 36 innych deklaracji istotnych dla przedsiębiorców. Od kwietnia będzie można przesyłać również zeznania roczne (PIT-36, PIT-36L, PIT-37 oraz PIT-38). Kolejne rodzaje e-deklaracji mają być dostępne od 1 lipca i potem od 1 stycznia 2009 r.

Od nowego roku wszyscy podatnicy mogą występować o zaświadczenie upoważniające do przesyłania e-deklaracji. Zaświadczenie należy składać na druku ZAW-E1 do naczelnika urzędu skarbowego. Do przesyłania e-deklaracji konieczny jest także bezpieczny i niestety drogi kwalifikowany e-podpis.