Kasy fiskalne online od 2018 roku?

Kasy fiskalne online nie od razu będą obowiązkiem dla przedsiębiorców bowiem czeka ich okres przejściowy – zmiana nastąpi stopniowo.

Co prawda zapowiadany akt prawny ma wejść w życie 1 stycznia 2018 roku, ale jego zmiany będą trwały do 2020 roku – być może dłużej. Rozporządzenie dopiero wejdzie w życie, na razie jest na etapie przejścia kilku etapów legislacyjnych.

Nowy obowiązek zmiany obecnych tradycyjnych kas na kasy online nie nastąpi od razu z dniem 1 stycznia 2018 roku, ponieważ będzie to na początku okres przejściowy. Wszystko po to, aby przedsiębiorcy nie musieli szybko i kosztownie dokonywać zmian związanych z nowymi przepisami, które mają wejść w życie z nowym 2018 rokiem. Oznacza to, że obecnie użytkowane kasy będzie można użytkować (póki co „planowo) maksymalnie do 2020 roku, ponieważ do tej daty rząd zakłada, iż wszystkie kasy fiskalne użytkowane przez polskich podatników będą połączone z centralnym systemem administracji podatkowej.

W związku z powyższym przedsiębiorcy jeszcze nie muszą martwić się tym, że ich całkiem nowe kasy (które obecnie użytkują) będą niedługo wyrzucone i zastąpione nowymi kasami – co wiąże się również z nagłymi kosztami.

W związku z powyższym podatnicy od 1 stycznia 2018 r. będą mogli stosować kasy fiskalne online oraz kasy fiskalne z elektroniczną kopią paragonu, ale nie będzie to dla nich obowiązkowe – chyba, że znajdą się na liście branż obligatoryjnie do tego zobowiązanych. Oznacza to, że na niektóre branże zostanie nałożony obligatoryjny obowiązek stosowania wyżej wymienionych kas online – będą to branże, które są szczególnie narażone na wystąpienie nadużyć podatkowych.

Dodatkowo resort finansów pracuje również nad ewentualną możliwością wprowadzenia systemu przesyłu danych zarówno z kas fiskalnych wyposażonych w elektroniczną kopię paragonu, jak i urządzeń z kopią papierową. Dane te miałyby być przesyłane w formie Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK).

Co się zmieni?

Zgodnie z projektem nowego rozporządzenia, kasy fiskalne online będą przekazywać dane dotyczące raportów fiskalnych dobowych, paragonów fiskalnych, paragonów fiskalnych anulowanych oraz faktur i faktur anulowanych do centralnego systemu informatycznego Ministerstwa Finansów. Dane te przesyłane będą przez kasy automatycznie, nie rzadziej niż co dwie godziny. Dodatkowo kasy fiskalne od 2018 r. będą emitować dwa rodzaje paragonów fiskalnych – tradycyjne wydruki oraz e-paragony.

Podsumowując, tak jak wspominaliśmy na samym początku nowe rozporządzenie dopiero wejdzie w życie. Na razie jest na etapie przejścia kilku etapów legislacyjnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *