Nowy plik JPK_VDEK zamiast deklaracji VAT

Planowane jest wprowadzenie nowej struktury pliku kontrolnego o nazwie JPK_VDEK, który będzie wysyłany co miesiąc zamiast deklaracji VAT. Nowy obowiązek ma być wprowadzony w połowie 2019 roku.

Nowy plik ma zastąpić obecny plik JPK_VAT oraz deklarację VAT, ponieważ na chwilę obecną podatnik VAT zmuszony jest do wysyłki deklaracji VAT-7 (lub deklaracji VAT-7K) i plików JPK_VAT.

W związku z powyższym nowa zmiana ułatwiłaby przedsiębiorcom sprawę i zmniejszyła odrobinę ich obowiązki. Nie musieliby wysyłać dwóch rzeczy, tylko wysłaliby jeden plik zamiast dwóch i przyśpieszyli cały proces. Dodatkowo w przypadku korekty też ułatwi to zdecydowanie sprawę, bo wykonywana i przesyłana będzie jedna korekta dokumentu, a nie dwa.

Przepisy

Obecnie obowiązek składania deklaracji VAT i przesyłania elektronicznego pliku JPK zależy od dwóch przepisów:

Obowiązek składania deklaracji VAT wynika z art. 99 ust. 1 i 2 ustawy o VAT. Natomiast konieczność prowadzenia rejestrów VAT w formie elektronicznej oraz ich przekazywanie w formie JPK_VAT reguluje art. 82 § 1b Ordynacji podatkowej.

Tak więc zmiana będzie dotyczyła nowelizacji dwóch powyższych zapisów w ustawie.

Kiedy zmiana zostanie wprowadzona?

Zanim zostanie wprowadzona zmiana, musi nastąpić nowelizacja powyższych zapisów w ustawie. Obecnie trwają prace nad tymi zmianami, więc są tylko w fazie projektu.

Wstępne założenia mówiły, że zmiany miały wejść w życie 1 lipca 2018 roku, ale tak się nie stało. Kolejne założenia mówią, że zmiana może nastąpić z dniem 1 stycznia 2020 roku.

W związku z powyższym w obecnym roku żadne zmiany nie nastąpią jeszcze i wszystko odbywać się będzie na starych zasadach. Co czeka nas w kolejnym roku dowiemy się wkrótce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *