Składka audiowizualna obciąży część firm

Składka audiowizualna obciąży część firm

 

Z początkiem lipca prawdopodobnie wejdzie nowa opłata audiowizualna, która będzie doliczana do rachunków za prąd, zastąpi obecny abonament RTV.

Opłata mająca charakter podatku mocno obciąży część przedsiębiorstw, szczególnie tych korzystających z dużej liczby liczników poboru energii elektrycznej. Nowa składka będzie traktowana jak podatek. W efekcie zastosowanie wobec niej znajdą wszystkie reguły prawa podatkowego. Wyjątek stanowić będzie nienaliczanie odsetek z tytułu zaległości i przy zwrocie nadpłaty. Składka ma być pobierana każdego miesiąca i wynosić 15 zł (od każdego punktu poboru energii), przy czym wysokość stawki nie jest jeszcze przesądzona.

Nowa danina przede wszystkim uderzy w firmy, które mają szerszą infrastrukturę zasilaną energią elektryczną. W efekcie ponoszone przez nie koszty mogą wyraźnie wzrosnąć, np. w magazynach, w których są liczniki lub firmy telekomunikacyjne, które z liczników mają swoje stacje nadawcze.

W związku z powyższym, nowej składki nie będą sprawiedliwe i dla firm staną się one po prostu nowym podatkiem. Po wejściu w życie nowej ustawy przykładowo małe firmy mające kilka punktów usługowych zapłacą więcej niż hotel posiadający wiele odbiorników radiowych i telewizyjnych.

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *