Wypełnianie deklaracji rocznej a zmiana nazwiska

Osoby zmieniające swoje nazwisko musza liczyć się z faktem zmiany we wszystkich możliwych instytucjach. Osoby indywidualne, jak i te prowadzące działalność gospodarczą są jednakowo zobowiązane do poinformowania instytucji państwowych o zmianie nazwiska.

Nie ważne jest czy kobieta przyjmuje pełne nazwisko męża, czy dołącza je do swojego panieńskiego jako drugi człon, przymus zgłaszania tego faktu jest obowiązkowy dla oby dwóch sytuacji.

Przede wszystkim sporządzania deklaracja roczna musi posiadać zawarte w sobie informacje bieżące, a więc w tym wypadku nowe nazwisko. Co oznacza, że nasze dane w bazie urzędu skarbowego muszą zgadzać się z danymi na deklaracji podatkowej.

 

Osoba prowadząca działalność gospodarczą (numer identyfikacyjny NIP) w przeciwieństwie do osoby fizycznej (numer identyfikacyjny PESEL) musi zaktualizować swoje zmienione dane osobowe w ciągu najbliższych 7 dni – początek terminu to dzień, w którym nastąpiła dana zmiana. W związku z tym przedsiębiorcy muszą złożyć aktualizację formularza CEIDG-1 lub NIP-7, w zależności od rodzaju zarejestrowania i swojego statusu (brak działalności i brak wpisu w CEIDG). Natomiast osoba nie prowadząca działalności gospodarczej wystarczy, iż złoży deklarację roczną PIT-37 z nowym nazwiskiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *