Kiedy korzystać z formularza CEIDG-1?

Platforma CEIDG została stworzona na potrzeby szybkiego i łatwego zakładania działalności gospodarczych przez przedsiębiorców, ale nie tylko. Dodatkowo dzięki stworzonej platformie zbierającej wszystkie przedsiębiorstwa w jednym miejscu, każdy może podejrzeć daną bazę danych i sprawdzić, czy dana firma istnieje i jest zarejestrowana w Polsce.

Ewidencja centralna CEIDG zdecydowanie ułatwiła przedsiębiorcom kontakt z urzędem. Platforma CEIDG pozwala przedsiębiorcom na składanie wniosków rejestracyjnych w sposób elektroniczny.

Tym samym ułatwia wprowadzanie wszelkich zmian dotyczących firmy. Przedsiębiorcy, którzy chcą wprowadzić zmiany w danych firmy lub zawiesić, wznowić czy zlikwidować firmę mogą tego dokonać również internetowo poprzez platformę CEIDG.

Tak jak wspominaliśmy wcześniej, platforma jest obszernym centrum wiedzy na temat istniejących firm w Polsce. Dzięki CEIDG mamy wszechobecny dostęp do bazy danych zarejestrowanych firm tym samym, możemy sprawdzić status danej firmy – czy faktycznie firma istnieje oraz możemy dodatkowo uzyskać informację na temat KRS.

W związku z powyższym formularz CEIDG-1 służy do kontaktu między przedsiębiorcą, a urzędem. Formularz wypełniany jest przez nowych przedsiębiorców – w celu zarejestrowania nowo powstałej działalności oraz przez istniejących przedsiębiorców – w celu zmiany danych firmy lub jej statusu działalności (zawieszona, wznowiona, zlikwidowana).

Warto jeszcze wspomnieć o najważniejszej kwestii wypełniania formularza i jego składaniu. Złożony (przesłany) wniosek CEIDG-1 zostaje przekierowany także do innych instytucji – ZUS/KRUS, GUS oraz do naczelnika urzędu skarbowego. Oznacza to, że za jednym złożeniem dokumentu o procesie zostaną poinformowane jednocześnie także inne ważne instytucje. To znacznie ułatwia sprawę biurokracji dla przedsiębiorcy, ponieważ nie musi on składać dokumentów do oddzielnych instytucji, wszystko dzieje się automatycznie.

Mało tego, w bieżącym roku zmiany poszły jeszcze dalej! Przedsiębiorcy zakładający jednoosobową działalność gospodarczą lub spółkę cywilną mogą tego dokonać przez telefon!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *