Nowa kwota wolna od opodatkowania podatkiem PIT

Senat przyjął już nowelizację ustaw o podatkach dochodowych. Nowa nowelizacja ma wspomagać osoby, które zarabiają najmniej.

 

1.Podniesiona kwota wolna – brak obowiązku zapłaty podatku dochodowego

 

Osoby, które w ciągu roku nie przekroczą kwoty 6,6 tys. zł, nie zapłacą podatku dochodowego. Kwota wolna od podatku zostaje podniesiona, ale tylko dla osób, które zarabiają maksymalnie do 6,6 tys. zł. 

2. Mniejsza kwota wolna

Osoby, które przekroczą limit 6,6 tys. zł, ale przy okazji nie będą miały więcej niż 11 tys. zł w skali roku – dla nich kwota wolna będzie mniejsza.

3. Kwota wolna bez zmian

Natomiast osoby, które zarabiają więcej niż 11 tys. zł, ale mniej niż 85 528 zł będą płacić tyle samo podatku, co obecnie.

4. Stopniowo malejąca kwota wolna

Z większym obciążeniem muszą jednak liczyć się ci, którzy zarabiają powyżej 85 528 zł – od tego progu kwota wolna będzie stopniowano maleć.

5. Brak kwoty wolnej

Podatnik o zarobkach na poziomie ponad 127 tys. zł rocznie w ogóle nie będzie mieć kwoty wolnej.


Resort Finansów, wskazuje, że: „Na zmianie przepisów zyska około 3 mln najmniej zamożnych podatników. Około 21 mln podatników nie odczuje zmiany. Dochody na poziomie minimum egzystencji nie będą opodatkowane. Szacunkowo zerową kwotą wolną objętych będzie 650 tys. najbogatszych podatników z drugiego progu podatkowego. Celem zmiany jest jak najpełniejsza ochrona najuboższych”

Większość nowych przepisów weszło już w życie 30 listopada 2016 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *