Nowa ustawa dotycząca delegowania pracowników

Nowa ustawa dotycząca delegowania pracowników

 

 

Przez Sejm została uchwalona nowa uchwała dotyczącą warunków zatrudnienia na terenie Polski pracowników delegowanych z innych krajów członkowskich Unii Europejskiej. Nowe regulacje, mają przede wszystkim dostosować polskie prawo do unijnych wymogów i zwiększyć poziom ochrony osób delegowanych.

W nowej ustawie zostały bardzo szczegółowo określono m.in. warunki zatrudnienia pracowników delegowanych do pracy w Polsce oraz doprecyzowano zasady dotyczące współpracy poszczególnych organów, w tym Państwowej Inspekcji Pracy oraz jej odpowiedników z innych krajów członkowskich.

W przypadku delegowania do pracy na terenie Polski dany pracownik będzie musiał mieć zapewnione warunki zatrudnienia, które nie są mniej korzystne od tych określonych w Kodeksie pracy. Chodzi więc m.in. o normy odnoszące się do wynagrodzenia, wymiaru czasu pracy, wymiaru urlopu wypoczynkowego czy też okresu dobowego/tygodniowego odpoczynku. Dodatkowo PIP otrzyma nowe obowiązki ws. kontroli pracowników delegowanych.

Warto podkreślić, że z w/w ustawą pracodawcy z innych krajów (spoza UE) mają stosować identyczne zasady względem pracowników delegowanych do Polski.

Wprowadzenie zmian przewiduje rządowy projekt ustawy o delegowaniu pracowników w ramach świadczenia usług.

Ustawa została już uchwalona przez Sejm, a obecnie zajmuje się nią Senat. Ustawa wejdzie w życie 18 czerwca 2016 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *