Pełna księgowość będzie dla mniejszej liczby firm

Pełna księgowość będzie dla mniejszej liczby firm

Resort finansów ma w planach zmianę progu przychodów. Mianowicie, chce zmniejszyć próg, po przekroczeniu którego podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) muszą prowadzić księgi rachunkowe (tzw. pełną księgowość). Oprócz tego zmiany mają również nastąpić ws. limitu przychodów uprawniających do korzystania z opodatkowania w formie ryczałtu.

Jednakże główną zmianą ma być podwyższenie z 1,2 do 2 mln euro limitu przychodów netto ze sprzedaży towarów, produktów oraz operacji finansowych, do których podatnicy podatku PIT mogą prowadzić podatkowe księgi przychodów i rozchodów (PKPiR). Limit przychodów nie był waloryzowany od 2008 r, w związku z czym zmiana ta powinna przynieść korzyść dla większosći firm.

Wyżej wymieniona zmiany podatkowe mają na celu wprowadzenie wszelkich ułatwień dla przedsiębiorców. Jak zapowiada Ministerstwo Rozwoju: „Spodziewanym efektem będzie zmniejszenie obciążeń administracyjno-finansowych ciążących na małych i średnich przedsiębiorcach i wzrost przychodów netto u tych przedsiębiorców, którzy do tej pory limitowali je w celu uniknięcia obowiązku prowadzenia ksiąg rachunkowych”.

Podobne zmiany dotyczyć mają także limitu przychodów uprawniającego do korzystania z opodatkowania działalności w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych – w tym przypadku resort rozwoju chce zwiększyć limit z obecnych 150 do 250 tys. euro.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *