Zmiana czasu w marcu 2019 roku

Zmiana czasu zimowego na letni oznacza przestawienie wskazówek zegara w nocy z godziny 2:00 na 3:00 czyli o jedną godzinę do przodu.

Zgodnie z ustawą o czasie urzędowym na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej w Polsce stosuje się dwa rodzaje czasu: środkowoeuropejski (tzw. zimowy) i letni środkowoeuropejski (tzw. letni).
Jeszcze niedawno trwały rozmowy na temat zniesienia obowiązku przestawiania zegarków. Niestety zmiany nie weszły jeszcze w życie i nie wiadomo, czy zostaną one w ogóle wcielone w życie. Wiemy jednak, że w tym roku zmiana czasu na letni pozostaje na dotychczasowych zasadach – czyli przestawiamy czas zgodnie z p.w. ustawą.

Gdyby część państw pozostała przy zmianach czasu, a część ustaliłaby jeden czas, spowodowałoby to liczne problemy, np. w świadczeniu usług transportowych czy funkcjonowaniu systemów informacyjnych. W związku z tym KE postuluje, aby każde państwo członkowskie wybrało, jakim czasem chce się posługiwać.

Do wiosennej zmiany czasu dojdzie w nocy z 30 na 31 marca. Wskazówki zegara należy przestawić z 2:00 na 3:00, a więc o jedną godzinę do przodu. Czas letni będzie obowiązywał do dnia 27 października 2019 r.

CZAS PRACY A ZMIANA CZASU

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *