Czy leasing samochodu osobowego się opłaca?

Czy leasing samochodu osobowego się opłaca?

Dzisiejsze firmy praktycznie nie potrafią funkcjonować bez posiadania środka transportu, wręcz niekiedy są od niego uzależnieni – bez samochodu nie są w stanie w pełni zrealizować celów firmy lub wymagań klientów.

Nie każdy przedsiębiorca posiada swój własny samochód, aby przeznaczyć go na cele służbowe lub mieszane (służbowe i prywatne), dlatego pomocnym rozwiązaniem jest leasing. Przedsiębiorca w takim wypadku nie musi wykładać z własnej gotówki całej kwoty na zakup środka trwałego, a zamiast tego podpisuje umowę z leasingodawcą i otrzymuje tym samym środek trwały do użytkowania w celach służbowych i opłaca co miesięczne opłaty – raty leasingowe.

Jest to najlepsze rozwiązanie w przypadku, gdy opłacenie całej kwoty zakupu samochodu jest po prostu nie możliwe – zbyt duży wydatek dla przedsiębiorcy, a w szczególności dla tego, który dopiero rozpoczął swoją działalność. W takiej sytuacji pomocne rozwiązanie leasingu daje możliwość rozłożenia płatności na raty i jest dostępne dla przeciętnego portfela przedsiębiorcy.

 

Czy można zaliczyć raty leasingu do kosztów uzyskania przychodu?

Kwestia zaliczenia raty leasingowanego pojazdu jest bardzo korzystną opcją dla przedsiębiorcy i co ważne, w tym wypadku jest możliwa! Bez problemu raty leasingowanego pojazdu można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. Oznacza to mniejsze zobowiązania podatkowe przedsiębiorcy względem fiskusa.

Warto tutaj podkreślić, że jednorazowe zaliczenie kosztu uzyskania przychodu z tego tytułu przysługuje bowiem już nie tylko firmom rozliczającym się na podstawie KPiR, z tej możliwości mogą skorzystać także przedsiębiorstwa stosujące w rozliczeniach pełną księgowość.

 

Jaką formę leasingu najlepiej wybrać?

Często przedsiębiorcy zastanawiają się jaką formę leasingu pojazdu osobowego powinni wybrać, aby zyskać jeszcze większe korzyści.

Dla większości przedsiębiorców najlepszym rozwiązaniem jest leasing operacyjny bowiem zyskują oni możliwość wrzucenia w koszty zarówno opłaty wstępnej, ale także kosztów związanych z miesięcznymi ratami leasingowymi, a więc tak naprawdę całą wartość pojazdu przy czym amortyzacja może przebiegać znacznie szybciej np. w okresie 2-3 lat – jeżeli w trakcie trwania umowy skorzysta się z usługi dodatkowej oferowanej przez firmę leasingową w której samochód leasingujemy także i ten wydatek będzie stanowił koszt podlegający odliczeniu. Kupując samochód osobowy przy pomocy leasingu operacyjnego z wysoką wartością początkową przedsiębiorca może też uznać całą jej wartość procentową za koszt i rozliczyć je w prostszy sposób niż będzie mieć to miejsce w przypadku jego finansowego odpowiednika.

 

Czy można wykupić leasingowany samochód przy leasingu operacyjnym?Przy leasingu operacyjnym można wykupić pojazd leasingowany, ale po zakończeniu umowy. Jeżeli jednak przedsiębiorca chciałby wykupić pojazd wcześniej (okres wynosi 2 lata stanowiąc jednocześnie 40% całkowitego czasu obowiązywania umowy tj. 60 miesięcy) to musi liczyć się z dodatkowymi kosztami oraz konsekwencjami ze strony organu podatkowego, który może cofnąć VAT, który został odliczony.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *