Jak przekazywać dokumenty ubezpieczeniowe do ZUS?

Przedsiębiorca, który rozlicza swoich pracowników, musi przesyłać do ZUS dokumenty ubezpieczeniowe.

Pracodawca, który rozlicza tylko 5 osób może przekazywać dokumenty w formie elektronicznej i papierowej.

  1. W formie elektronicznej płatnik składek, może przesłać wspomniane dokumenty poprzez program Płatnik (lub inny program) lub za pośrednictwem aplikacji e-Płatnik na platformie usług elektronicznych.
  2. Natomiast w formie papierowej składa dokumenty bezpośrednio w urzędzie skarbowym (lub przesłać dokumenty pocztą). Dokumenty papierowe mogą być pisemne lub wydrukowane.

Zaś pracodawca, który rozlicza składki za więcej niż 5 osób, musi składać dokumenty tylko i wyłącznie w formie elektronicznej z aplikacji e-Płatnik, programu Płatnik lub innego.

Co to jest aplikacja e-Płatnik?

Aplikacja jest internetowym odpowiednikiem stacjonarnego programu Płatnika i powiązana jest z profilem płatnika na PUE. Aplikacja umożliwia przesyłanie dokumentów takich jak, np. ZUA – zgłoszenie osoby do ubezpieczeń.

Z aplikacji e-Płatnik mogą jednak korzystać tylko ci przedsiębiorcy, którzy rozliczają składki za maksymalnie 100 ubezpieczonych.

Wspomniane deklaracje ZUS wysyłane poprzez aplikację e-Płatnik mogą być podpisywane podpisem elektronicznym, ale również profilem zaufanym ePUAP.

Uwaga! 
Dla porównania: program Płatnik zezwala tylko na przesyłanie dokumentów za pomocą podpisu elektronicznego.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *