Jak sprawdzić kontrahenta? Porady dla przedsiębiorców

Jak sprawdzić kontrahenta? Porady dla przedsiębiorców

Gdy przedsiębiorstwo stoi przed ważnym podpisaniem kontraktu i chce zweryfikować swojego kontrahenta, musi bardzo dokładnie sprawdzić go nie tylko pod względem KRS. Dotychczas było to bardzo pracochłonne, ponieważ kontrahent musiał dostarczyć odpis KRS lub zaświadczenie z ewidencji działalności gospodarczej, oraz zaświadczenia o rejestracji do VAT w urzędzie skarbowym. Jak wiadomo pozyskanie wszelkich dokumentów wiązało się z pieniędzmi, jak i czasem oczekiwania oby dwóch stron.

Obecnie wszystko się zmieniło i przedsiębiorcy mają dużo więcej możliwości sprawdzenia podstawowych danych o kontrahencie i jego wiarygodności. Wystarczy zaledwie kilka minut, aby przedsiębiorca sprawdził informacje udostępnione przez urzędy, za pomocą dostępnych narzędzi online.

CEIDG – rejestr przedsiębiorców (firm)
Dane konkretnej firmy można sprawdzić w rejestrze CEIDG na stronie www.firma.gov.pl i w zakładce „znajdź przedsiębiorcę”, gdzie wystarczy wpisać dowolną informację, np. nazwisko i adres. Z systemu CEIDG, prowadzonego prze Ministerstwo Gospodarki, można dowiedzieć się m.in. jaka jest dokładna nazwa firmy, czy przedsiębiorca nie zawiesił działalności, jakiego rodzaju działalność ma zarejestrowaną. Co ważne i co należy podkreślić – wydruk z tej wyszukiwarki ma status dokumentu urzędowego.

KRS – katalog / wyszukiwarka istniejących firm
Na stronie https://ems.ms.gov.pl/krs/wyszukiwaniepodmiotu można swobodnie wyszukać firmy, które zarejestrowane są w KRS, a więc Krajowym Rejestrze Sądowym.

VAT i numer NIP – wyszukiwarki statusów firm
Bez problemu można również sprawdzić status firmy do celów VAT oraz numer NIP.

Sprawdzenia tego warto dokonać za każdym razem przed zawarciem transakcji znacznej wartości, a szczególnie polecamy używanie wyszukiwarki statusu VAT dla firm, które uczestniczą w transakcjach typu „odwrotne obciążenie”.

Zakładki prowadzące do formularzy elektronicznych sprawdzających status firmy w podatku VAT, VAT-UE oraz poprawność numeru NIP znajdziemy na stronie Portalu Podatkowego www.finanse.mf.gov.pl/web/wp/pp lub bezpośrednio na stronie Ministerstwa Finansów www.finanse.mf.gov.pl.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *