Jak wysyłać e-deklaracje VAT?

Jak wysyłać e-deklaracje VAT?

Część przedsiębiorców już od 2017 roku będzie miało obowiązek wysyłki deklaracji VAT za pomocą środków komunikacji elektronicznej. Nieco mniejsza część będzie zobowiązana do tego dopiero od 2018 roku. 

Jednakże powstaje mała wątpliwość, w jaki sposób wysyłać e-deklaracje?

Na wstępie trzeba zaznaczyć, że wysyłanie deklaracji elektronicznie ma dotyczyć rozliczeń za okres stycznia i I kwartał 2017 roku (lub 2018 roku), a nie jeszcze grudnia wcześniejszego roku itp.

Termin wysyłki deklaracji upływa z 25. dniem miesiąca następującego po tym, za który deklaracja jest generowana (VAT-7) lub po danym kwartale (VAT-7K).

W jaki sposób wysłać e-deklaracje?

Wysyłka deklaracji możliwa jest za pośrednictwem specjalnego programu stworzonego przez Ministerstwo Finansów lub z programów księgowych, które udostępniają możliwość bezpośredniej wysyłki wybranych deklaracji prosto z programu do Urzędu Skarbowego. 

Za pomocą programów księgowych generowane są odpowiednie deklaracje, dostosowane do wymogów prawa. Są to na przykład deklaracje: VAT 7/7K, VAT UE, VAT 27, VAT 9M, VAT 8.

Poszczególne rodzaje deklaracji VAT są uzależnione od tego, czy podatnik rozlicza się miesięcznie czy kwartalnie, czy dokonuje transakacji wewnątrzwspólnotowych lub dokonuje sprzedaży krajowej z odwrotnym obciążeniem oraz czy jest podatnikiem zwolnionym z VAT dokonującym transakcji zagranicznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *