Likwidacja papierowych wersji zwolnień L4

Już niedługo znikną papierowe wersje zwolnień lekarskich. Zostaną one zastąpione wersjami elektronicznymi. Kiedy znikną popularne zwolnienia lekarskie dla pracowników (tzw. L4) w wersji papierowej?

W Polsce odnotowuje się wystawianie zwolnień lekarskich w zdecydowanej większości na krótkie terminy czasowe, co oznacza, że jeżeli zostają one wystawione w wersji papierowej, to często trafiają do pracodawcy po powrocie pracownika do pracy. Oczywiście tego typu sytuacje powodują, że tworzy się ryzyko nadużyć, dlatego też nowa ustawa ma pomóc ograniczyć takie sytuacje i pomóc kontrolować prawidłowość ich wystawiania.  Nowe zwolnienia lekarskie po wystawieniu będą bezpośrednio trafiały do pracodawcy i do ZUS w formie elektroniczne.

Papierowe zwolnienia chorobowe dla pracowników znikną już za rok, a dokładniej mówiąc w dniu 1 lipca 2018 roku. Wersje papierowe zostaną zastąpione elektronicznymi wersjami L4, wystawiane będą za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS.

W nowelizacji ustawy wprowadzono jednak zmiany dotyczące uwierzytelniania zwolnień elektronicznych, tak aby cały proces nie był kosztowny i skomplikowany. Zakłada się stworzenie bezpłatnej Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Na danej platformie każdy lekarz będzie posiadał profil w ZUS, na którym udostępnione będą dane ubezpieczonych, gromadzone w rejestrach. Tak więc wystawiają zwolnienie lekarskie L4 lekarz będzie mógł pobrać dane wystawiającego z własnego rejestru. Dzięki wprowadzeniu nowelizacji uwierzytelniania lekarze będą mieli swobodny, prosty i darmowy sposób uwierzytelnień.

Warto także wspomnieć, iż sposób uwierzytelniania elektronicznych L4 znajdzie również zastosowanie również przy potwierdzaniu formalnie elektronicznych zaświadczeń lekarzy orzeczników ZUS o braku przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku, jak i wniosków w sprawie przyznania i wypłaty zasiłku chorobowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *