Nowe ulgi dla działalności B+R

Projekt nad którym pracuje obecnie sejm i który ma dotyczyć nowych ulg dla działalności B+R ma dotyczyć m.in. wdrożenia nowych preferencji podatkowych dla firm prowadzących działania badawczo-rozwojowe (B+R).

W projekcie pojawiają się nowe instrumenty zachęcające do działalności innowacyjnej – możliwe będzie premiowanie danych działalności.

W zmianach mają pojawić się ułatwienia poszczególnych procedur oraz kwestie dotyczące sposobów finansowania komercjalizacji wyników badań naukowych i prac rozwojowych. Jedna z kluczowych zmian to zniesienie od 1 stycznia 2017 r. opodatkowania podatkiem dochodowym własności intelektualnej wnoszonej do spółki. Istotny dla firm prowadzących działania B+R będzie również nowy mechanizm odliczenia od podatku kosztów uzyskania patentu, na czym skorzystają małe i średnie przedsiębiorstwa. Zmiany obejmą także korektę kwot kosztów kwalifikowanych na działania B+R, które można odliczać od podatku.

„Dla mikroprzedsiębiorców oraz małych i średnich firm odliczenia te wynosiłyby do 50 proc. Duże firmy mogłyby odliczyć 50 proc. wydatków osobowych i 30 proc. pozostałych kosztów związanych z działalnością badawczo-rozwojową. Ponadto projekt przewiduje wydłużenie z 3 do 6 lat okresu, w jakim przedsiębiorca może odliczyć koszty poniesione na działalność badawczo-rozwojową” – czytamy w sejmowym komunikacie.

Większość nowych przepisów wejdzie w życie po 30 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Więcej informacji -> tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *